Sözün bittiği an!

Sözün bittiği an!
Sözün bittiği an!
Bronz çağından kalma müzik notası Suriyeli piyaniste ilham kaynağı oldu.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

ŞAM- Suriye’de 1948 yılında keşfedilen ve müzik notası olduğu belirlenen Geç Tunç Çağı’ndan kalma bir çivi yazısı tablet, Suriyeli bir piyaniste ilham kaynağı oldu.

Suriye’nin kuzeybatı sahilindeki Ugarit höyüğünde Fransız arkeologlar tarafından ortaya çıkarılan tabletin, çocuk isteyen kadının bir tanrıçaya, Hurit dilinde adadığı ilahi olduğu bildirildi.

Tabletten ilham alan 38 yaşındaki Suriyeli piyanist Melik Candali AFP’ye yaptığı açıklamada, "Tabletteki nota şekli bugünkünden farklı ama eski çağlarda da müzik teorisinin mevcut olduğunu gösteriyor" dedi.

Orta Doğu turnesini bitiren Candali, tabletin, nota sisteminin, 11. yüzyıla doğru Batı dünyasında çıkmasından önce de var olduğunu gösterdiğini söyledi.

"Müzik teorisi ve notasının çok eskilere dayandığını kanıtlamak için ’Echoes from Ugarit’ adlı müzik eserimi yazarken tabletten esinlendim", diyen Suriyeli piyanist, öne sürdüğü teorilerinin Amerikalı Anne Kilmer gibi müzikologlar ve arkeologlar tarafından teyit edildiğini söyledi.

Tabletin, müzik ilmini özetlediğini belirten Candali, "Tablette söz, müzik, nota, parçanın parmaklarla çalınan müzik aleti lir için yazıldığı ve parçanın nasıl çalınacağı konusunda yazılar bulunuyor" dedi.

Suriyeli piyanist, Ugarit’teki kazılar sırasında tablette yazılı müzik sembollerinin nasıl çözülmesi gerektiğini anlatan başka tabletlerinde keşfedildiğini sözlerine ekledi.

Müzikologların tablet ile ilgili bütün analizlerini bir araya getiren Candali, her analizin yeni bir melodiyi ortaya çıkardığını keşfettiğini söyledi.

Candali, daha sonra, ortaya çıkan melodilerin ortak noktalarını bir araya topladığını ve özgün bir nota çıkararak, piyanoda çaldığını ifade ederek, "Parçanın sonunda "lir"i ön plana çıkarmak için arp kullandım ve böylece Ugarit’e özgü bir öyküyü anlattım" dedi.

1972 yılında Almanya’da doğduğunu kaydeden Candali, Suriye ve ABD’de müzik eğitimi aldığını, "Echoes from Ugarit" adlı müzik eserinin kaydına Rus filarmoni orkestrasının eşlik ettiğini söyledi.(aa)