Sözün özü şekillendirdiği 'orman'

Sözün özü şekillendirdiği 'orman'
Sözün özü şekillendirdiği 'orman'
Samimiyetiyle belli saygıyı hak eden Şebnem Ferah'ın 'Benim Adım Orman' albümü, sözün özü şekillendirdiği, tercihin sert sound'dan öykülere kaydığı, flaş parça yerine bütünlüğün peşine takılan 2009'un en iyi yerlilerinden biri
Haber: CUMHUR CANBAZOĞLU / Arşivi

Tablo etkileyici; 13 yıllık solo kariyere sığmış altı stüdyo albümü, bir de konser kayıtlarından oluşan ‘İstanbul Symphonic Project’. Ayrıca, son iki albüm arasına koyulan dört yıllık mesafe de ‘megastarlar’la aşık atacak bir gövde gösterisi.

Buna karşın yürümeyen bir şeyler var; Şebnem Ferah’ın merakla beklenen yeni albümü ‘Benim Adım Orman’ vitrine çıkar çıkmaz, gerek internette gerek yazılı basında eleştiri bombardımanına tutulmuş durumda. Genel kanı Ferah’ın savaşmayı bırakıp bireysel yalnızlığı seçtiği yönünde; özetle daha sert sound ve dişe dokunur bir söylem beklerken yumuşak, derin, alabildiğine karamsar temalarla karşılaşma burukluğu.

Hakikaten uslu albüm de; hayranların tepkileri abartılı. Ne yapması gerekirken yapmamış ki 2009 model Şebnem Ferah? Bir yıldız düşünün, 24 yaşında ‘Kadın’ (1996) albümüyle şöhret olmuş, Sezen Aksu’nun ‘rock ikizi’ gibi Etiler’den Gültepe’ye bakışlar fırlatarak, kabuğunu kırmaya yeltenen kentsoylu kadınlarla üniversitelileri yakalayarak, isyanı çığlıklara ihale ederek, distortion gitara yüklenerek popçulardan farklı bir yerlere konuşlanıp, son derece akıllı davranarak bugüne gelmiş.

Dolayısıyla, popun patlatılıp çatlatıldığı dönemde, yerli müzik endüstrisinin güçlü şirketlerinin ‘Rock yapılacaksa, onu da biz yaptırırız’ hedefli uysallaştırma operasyonun aktristlerinden Şebnem Ferah’ın duruşunda o gün bugündür fazla bir değişiklik yok ki. Yine ozan duyarlılığıyla, kadın hallerine iltimas geçerek, şaşırtmadan, hayata aynı pencereden bakarak söylediği on iki eli ayağı düzgün parça ilave etmiş diskografisine.

Albümün daha az ısırmasına gelince; bunun nedeni yaprağın bile kıpırdamadığı piyasada satışları arttırmak ya da tüketici halkasını biraz daha genişletmek için fazla kurnaz, steril ve dikkatli davranılması değil. Tam tersine, hiç bunlara yeltenmeden, dürüst şekilde kendini anlatmaya soyunan ve ilk albümden bu yana bir türlü huzur bulamayıp hep aynı yerlerde tıkanan bir ruhun, ‘yaş durumu’ nedeniyle artık daha olgunca ve daha alçak sesle dillendirdiklerinin bu kez başrole çıkması işin aslı.
Kapak tasarımından çalmalarına kadar pırıl pırıl, gayet düzgün, yıl sonunda denk gelmesiyle hoş bir armağan esprisinde, samimiyetiyle belli saygıyı hak eden ‘Benim Adım Orman’ sözün özü şekillendirdiği, tercihin sert sounddan öykülere kaydığı, flaş parça yerine bütünlüğün peşine takılan 2009’un en iyi yerlilerinden biri.

Prodüktörü çok iyi
Çalmalara ayrı parantez açmak gerek; Pasaj Müzik etiketli albüme prodüktör olarak imza atan Tarkan Gözübüyük artık bir firma. Çalıştığı isimlerin kapasitelerini, performans aralıklarını gayet iyi bildiğinden, fazla macera aramadan, en işlevsel soundu yakalamayı başaran, her parçayı ince ince işleyebilen ender ustalardan. Son partneri Şebnem Ferah örneğinde olduğu gibi, rocktan hareket edip çeşitli adreslere uğrayarak, çello, akordeon gibi ‘ara sıcakları’ işin içine katarak, yerli kulaklara, beklediği, talep ettiği müziği sunmada üstüne yok.

Bir parantez de müzisyenlere; gitarlarda Metin Türkcan (Albümün yıldızı olmuş), tuşlularda Ozan Tügen, davulda Aykan İlkan, basta Buket Doran’dan oluşan ana ekibin performansının düzenlemelere çok ter akıttığını, ortaya çıkan ürünün bizim standartları aştığını söylemek gerek...
Albümde ‘Mahalle’, ‘İstiklal Caddesi Kadar’ ile ‘Merhaba’ parçalarının ‘geleceğe kalmaya’ daha bir yakın durduğunu da ekleyelim son olarak.

Benim Adım Orman/ Şehben Ferah/ Pasaj Müzik Tanıtım konserleri başlıyor

Şebnem Ferah, ‘Benim Adım Orman’ı İstanbul, İzmir ve Ankara’da konserlerle tanıtmaya hazırlanıyor. Programa göre albümde de çalan grupla birlikte ağırlık yeni albümde olmak üzere hit şarkılara da yer verilecek. 
9 Ocak’ta İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde açılışı yapılacak mini turne,
17 Ocak’ta İzmir Atlas Pavyon’a uğrayacak. Üçüncü ve son durak ise 22 Ocak’ta Ankara Anadolu Gösteri Merkezi.