Spielberg'ün vefa borcu...

Bu yıl 31 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Fransa'nın Deauville Film Festivali'nde 1999 yılında...

LONDRA - Bu yıl 31 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan Fransa'nın Deauville Film Festivali'nde 1999 yılında ölen yönetmen Stanley Kubrick'i anma amacıyla özel bir program düzenleniyor. Programa yönetmen Steven Spielberg de misafir olarak katılacak.
Programda Kubrick'in geçmişte çektiği
'Katilin Öpücüğü' (1955) ve geçen yıllarda Türkiye'de de gösterime giren 'Gözü Tamamen Kapalı' gibi filmlerinin yanı sıra, yönetmenin hayatını konu alan ve eniştesi Jan Harlan'ın hazırladığı bir belgesel de yer alacak. Bunlara ek olarak usta yönetmenin yirmi yıl önce hazırlıklarını başlattığı, Spielberg'ünse onun isteği üzerine yönettiği filmi 'Yapay Zeka' da (Artificial Intelligence) program kapsamında izleyicilerin beğenisine sunulacak.
Amerika ve Japonya'da gösterime giren 'Yapay Zekâ', 'bilimkurgusal bir peri masalı' olarak nitelendiriliyor. Filmin başrollerini Jude Law ve 'Altıncı His' filminin 'hisli' çocuğu Haley Joel Osment paylaşıyor. Bu film için beraber çalışmaya karar veren Kubrick-Spielberg ikilisi filmin hazırlık aşamasında gizli odalarında kilitli olan fakslar sayesinde senaryo taslaklarını birbirlerine
'kem gözlerden uzak' biçimde iletebilmiş!
Fransa'nın Sundance Film Festivali olarak bilinen ve her yıl bağımsız çalışmalardan oluşan bir programa yer veren Deauville Film Festivali'nin bu yılki amacı 'Fransız seyircisine güzel filmlerden oluşan bir Amerikan kokteyli sunabilmek'. Bu doğrultuda Stanley Kubrick'in yanı sıra Joel Silver, Oliver Stone gibi Amerikalı usta yönetmenlerin filmlerine de yer verilecek.