Şşşt, sultanın sergisi var

Türkan Şoray, önümüzdeki günlerde bir sanat sergisiyle tüm dikkatleri üzerine çekecek. Tam 40 yılı aşkın bir süredir neredeyse Türk kadınının taşıdığı tüm yüzleri yüzüne sığdırabilmiş olan Şoray...
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Türkan Şoray, önümüzdeki günlerde bir sanat sergisiyle tüm dikkatleri üzerine çekecek. Tam 40 yılı aşkın bir süredir neredeyse Türk kadınının taşıdığı tüm yüzleri yüzüne sığdırabilmiş olan Şoray, kendi adını taşıyan ve popüler kültür üzerine düzenlenen disiplinlerarası karma sergi ve kapsamlı bir kitapla gündeme gelecek.
Beyoğlu Elhamra Pasajı'nda hizmet veren
'Karşı Sanat Çalışmaları' ve 'Açık Şehir'in ortaklaşa düzenlediği sergi, 3 Kasım'dan itibaren 'Sultan' hayranları ve sanatseverlere kapılarını açacak. 1 Aralık tarihinde sona erecek sergi, Şoray'ın sinema sanatçısı kimliğinin yanı sıra, popüler bir 'ikon kimlik' olarak Türk toplumunda edindiği yeri de gözler önüne serecek ve tartışmaya açacak.
Sanatçı ve yazarlardan destek
Sergiyle birlikte aralarında Komet, Mevlut Akyıldız, Biles Öcal, Işıl Döneray, Gül Bolulu, Feyyaz Yaman ve Arslan Eroğlu'nun da bulunduğu sanatçılar görsel, resimsel ve grafik ağırlıklı üretimleriyle 'Türkan Şoray'ın bilinmeyen yüzlerini sanatseverlere yansıtacak.
Öte yandan sergi, gazeteci Tuğrul Eryılmaz, yazar Perihan Mağden, şair Murathan Mungan, iletişim alanındaki akademisyenler Prof. Ünsal Oskay ve Fatih Özgüven ile Taner Ay'ın yazılarını içeren belgesel-biyografik bir kitabı da beraberinde getiriyor. Kitapla birlikte ayrıca sinema yazarı Agâh Özgüç'ün 'tescil'iyle kaleme alınmış bir Türkan Şoray biyografisi de meraklıların arşivlerine sunulacak. Bilgi için Tel: 0212 245 15 08
***
Benim için Türkan Şoray bir ikon
Sergi ve kitaba katkıda bulunan 'Açık Şehir'in yöneticisi Arslan Eroğlu ve ressam Komet'ten bir ulusal simge olarak 'Türkan Şoray' sergisinin detaylarını öğrendik:
ARSLAN EROĞLU
Sergiyi kitapla beraber düşünmeliyiz. Sergide Şoray'ın Türk toplumundaki yerinin görsel birikimle okunma girişimi söz konusu. Elde ettiğimiz malzemelerin yanında ressamların da kendisini nasıl betimlediğini gözler önüne sermeye çalıştık.
Sergi mekânında bir 'Yeşilçam Seti'de oluşturmak gayretimiz var. Bir dönemin kimliğiyle ilgili bir sorgulama bu.
Türk toplumunun tüm acılarını, güzelliklerini, tüm yaşam biçimlerini Şoray'ın gözlerinde billurlaşmış şekilde görmek mümkün. Şoray'ın gözlerinde demokrasimizi de görebilirsiniz aynı zamanda. Çünkü her süreç dahilinde Şoray'ın da taşıdığı yüzlerde değişiklikler meydana geliyor. O bugünkü medyanın ikon tiplemelerinden de çok uzakta. Sergi aslında popüler kültürü tartışmak niyetinde.
KOMET
Benim kesip yapıştırdığım eski defterlerim vardır. Onlardan biri de 1969 yılında falan, fihristli olanlarından. İşte sergiye de oradan bulduğum bir Türkan Şoray fotoğrafını sundum. O fotoğrafta, Şoray'ın bacaklarını çekmiş gazeteciler; çok kalın görünüyor diye de o da onlara kızmış. Ben sana gösteririm diyor gazetecilere...
Bir de annesinin evinde gençliğinde verdiği hayli 'kitsch' bir partiden çekilmiş mecmua resmi olacak. Videoda ise eski bir Türk filmini kullandım. Sayın Şoray filmde iki karakteri birden oynuyor. Karakterlerin biri Rusya'ya gidiyor; yakalanıyor ve orada kurşuna diziliyor. Şimdi işte o kurşuna dizilme sahnesini ben amatörce montajlayarak tekrarladım. Kurşuna dizildiği sırada sanki 'orgazm' oluyor. Benim için Türkan Şoray bir ikon.