Stadyumların efendisi!

Stadyumların efendisi!
Stadyumların efendisi!
Günümüzün en büyük stadyum gruplarından Metallica 13 Temmuz'da İTÜ Stadyumu'nda sane alacak. Üstelik bu defa şarkıları hayranlar seçiyor!
Haber: DOĞU YÜCEL / Arşivi

Türkiye ’deki ilk stadyum konserini Bryan Adams 28 Temmuz 1992’de vermişti. Daha sonra Guns N’ Roses 26 Mayıs’ta İnönü’de sahne almıştı. 25 Haziran 1993’te ise o güne kadarki en kalabalık stadyum konseri Metallica’yla gerçekleşti. Yıllar içinde Bryan Adams’lar, Guns N’ Roses’lar ve diğer isimler ‘stadyum grubu’ tabirini kaybetti ama Metallica her geçen yıl büyümeye devam etti.
1999, 2008 ve 2010 yıllarında ülkemize gelen Metallica her defasında sahne aldığı stadyumu doldurmayı başardı. Sadece sayısal bir başarı değildi bu. Metallica her açıdan stadyumun hakkını veriyordu. 40 bin insanın tek bir vücut, tek bir yumruk olabildiğine şahit olduk bu konserlerde. James Hetfield her “Metallica family” dediğinde tüm alt kimliklerimizin üstünde, genleri sadece notalarla çizilmiş bir ailenin ferdiymiş gibi hissettik. 1999’daki dışında hepsini izlemiş biri olarak söyleyebilirim ki, Metallica’nın stadyum konserleri, bir konser olmaktan öte eşine benzerine rastlanmayan bir ritüel gibiydi. Şimdi Pozitif Live organizasyonuyla 13 Temmuz 2014’de Metallica bu ritüeli tekrarlayacak. Üstelik bu defa seyirci de konserin bir parçası. Nasıl mı, hemen anlatalım…


İstek üzerine Metallica
Turnenin adı ‘Metallica by Request’. Yani ‘İstek Üzerine Metallica’. Metallica bu turneyle müzikseverlerin en büyük hayallerinden birini gerçekleştiriyor ve çalacağı şarkıları hayranlarına seçtiriyor. Bunu daha önce bazı gruplar yapmıştı ama Metallica diğer gruplardan farkını bu uygulamanın detaylarında gösteriyor. Bir kere, her konserde o konsere bilet alanların oyları hesaba katılıyor. Biletini internet üzerinden veya gişeden alırken email adresini veriyorsun. Daha sonra email’ına gelen kodla www.metallicabyrequest.com adresine girip Metallica’nın bugüne kadar kaydettiği tüm şarkılardan 17 tanesini seçiyorsun. Grup en çok oy alan 16 şarkıyı o gün banko çalacak. Oylama 16 Mayıs'a kadar devam edecek ve www.metallicacbyrequest.com adresinden takip edilebilecek.
Bir de ‘Vote of the Day Song’ meselesi var. Bu 17.şarkı, 18. ve 19. şarkıyla birlikte konserin bis arasında SMS yöntemiyle oylanacak. Düşünün, konserin bitmesine üç şarkı var. Sahnedeki ekranlardan üç aday parçanın kodları gösterilecek. Bir stadyum dolusu metalci telefonlarını çıkaracaklar ve attıkları mesajla biste çalınacak şarkıyı seçecekler. Bir bar konserinde grup “Şunu mu çalalım bunu mu çalalım” diye sorar ya, işte o gün Metallica bunu 40 bine yakın kişiye soracak!

Bir oy bir oydur!
Bu oy meselesi hayranlar arasında sevinçle karşılandı. Fakat tartışmalara da yol açtı. Grup dört defa geldi ama yine de binlerce genç için bu konser bir ‘ilk’ olacak. İşte o gençler haliyle ilk Metallica konserlerinde ‘One’ ve ‘Master of Puppets’ gibi klasikleri duymak istiyorlar. Fakat bir de tecrübeli Metallica hayranları var. Onlarsa hazır böyle bir fırsat sunulmuşken ‘ender çalınan’ şarkılara yüklenme yanlısı. Bu yüzden Metallica’nın fan kulübü Metclub’ın Türkiye şubesi grubun daha önce hiç çalmadığı ‘Frayed Ends of Sanity’ için kampanya başlatmış durumda. Ben şahsen yakın çevreme direniş ruhunu çok iyi anlatan ‘Eye of the Beholder’ için propaganda yapıyorum. Sıkı Metallica hayranlarının üzerinde durduğu diğer şarkılardan bazıları ‘Fixxxer’, ‘No Leaf Clover’, ‘The Unnamed Feeling’. Fakat bu tip az çalınmış şarkılar maalesef çoğu ülkede ilk 17’ye girebilmiş değil. Bir tek ‘Frayed Ends of Sanity’ Finlandiya’daki fan kulübünün kampanyasıyla şu an 16.sırada, küme düşmesi an meselesi.
Peki ‘az çalınanlar’ın ilk 17’ye girmesi neden bu kadar önemli? Bir kere, ‘Metallica By Request’ turnesi bir daha tekrarlanmayacak. Bundan sonra grup klasikleşmiş şarkıların ağırlıkta olduğu yeni albüm turnelerine çıkacak. İlk Metallica konserinizde ‘Sanitarium’u duymamak bir kayıp olabilir ama bir sonraki Metallica konserinizde zaten onu dinleyeceksiniz. Oysa bir ‘To Live is To Die’, bir ‘The Call of Ktulu’ bir daha ne zaman canlı dinleyebilirsiniz? Diğer yandan, bu tip ‘az çalınan’ şarkıların performansları Youtube’da çok değer kazanıyor. (Gerçi Youtube bizde kapalı ama olsun!) Kısacası ‘Frayed Ends of Sanity’ sadece Türkiye’de 2014’de çalındı” diye övünme fırsatı elimizde. O yüzden lütfen tatava yapmayın, basın geçin. Bir oy, bir oydur!

Yaz mevsiminin Lord’ları
Seçilmiş şarkıların dışında konserde yeni bir Metallica şarkısı da dinleyeceğiz. Sekiz dakikalık şarkının adı ‘Lords of Summer’. Grubun oldschool kökenleri ile ‘Death Magnetic’teki progresif yapıyı bir araya getiren sağlam bir parça. Sözleri de manidar. Metallica şarkıda “Yaz mevsiminin lordları geliyor” mesajını veriyor. Bu öyle boş bir vaat değil.
Metallica, özellikle son 10 yılda sayıları artan Avrupa müzik festivallerinin vazgeçilmez headliner’larından biri. Bu sene Rock Im Park, Rock Im Ring, Sonisphere, Rock Wrechter, Pinkpop dâhil Avrupa’nın en büyük festivallerinde ilginin odağı ve adrenalinin kaynağı olmaya devam edecekler. Tek başlarına verdikleri konserler de festivallerden farksız geçiyor. Türkiye’de de durum farklı olmayacak. Bu yaz ülkemizdeki metal festivallerinin maşallahı var. Metal Summer Festival’de Manowar ve Arch Enemy, Headbangers Weekend’de Children of Bodom ve Epica, Rock Off’ta Megadeth ve Amon Amarth sahne alacak. Aerosmith ilk Türkiye konserinde İTÜ Stadyumu’nda rockseverleri coşturacak. Fakat metal’in ağa babası Metallica her zaman olduğu gibi bu yaza da damgasını vuracak. Üstelik bu defa seyirci de konserin bir parçası. Metallica konserleri her zaman diğerlerinden farklı olmuştur ama bu, diğer Metallica konserlerinden de farklı olacak gibi görünüyor. Dikkatinize!

SON ZAMANLARDA METALLICA
Metallica en son 2008’de stüdyo albümü yayımladı ama o günden bu yana en aktif günlerini yaşadı.
• 2010’da Big Four’u bir araya getirdi, Slayer, Megadeth ve Anthrax’la dünyayı turladı. Bulgaristan konseri DVD’ye dönüştürüldü.
• 2011’de Lou Reed’le güçlerini birleştirdi, birlikte “Lulu” isimli konsept albümü kaydettiler. Albüm hiç beğenilmedi. (Merak etmeyin, ankete bu albümdeki şarkıları eklememişler.)
• Yine 2011’de grup 30.yılını San Francisco’da The Fillmore adlı salonda 4 gece süren ve her birine onlarca önemli konuğun katıldığı çok özel konserlerle kutladı. (Hala bu konserlerin DVD’si çıkar diye ümit ediyoruz!)
• 2012’de “Death Magnetic”e almadıkları dört şarkıdan mürekkep “Beyond Magnetic” EP’sini yayımladılar.
• 2013’te “Through the Never” ismini koydukları filmi vizyona soktular. 3 boyutlu olan ve IMAX teknolojisine uygun çekilen film bir Metallica konseriyle kurmaca bir öyküyü birleştiren deneysel bir yapıt olarak dikkatleri çekti ama gişede çakıldı. Film, maalesef ülkemizde vizyona girmemişti, fakat konsere doğru Pozitif Live bu filmin özel gösterimlerini gerçekleştirmeyi planlıyor.
• Grup 2012’de başlattığı The Orion Festivali’ni 2013’te de sürdürdü. Festivalin resmi pena dizaynını James Hetfield’ın instagram’ındaki çizimlerini beğendiği Türk çizer Melike Acar üstlendi!
• 8 Aralık 2013’te grup Antarktika’da konser verdi. Seyircilerin grubu kulaklıkla dinlediği bu sıra dışı konserle Metallica yedi kıtada konser veren ilk ve tek grup oldu.