'Star Wars: Güç Uyanıyor'un şifreleri: Karanlık tarafa bir-iki...

'Star Wars: Güç Uyanıyor'un şifreleri: Karanlık tarafa bir-iki...
'Star Wars: Güç Uyanıyor'un şifreleri: Karanlık tarafa bir-iki...
Her yeni Star Wars (Yıldız Savaşları) filmi "Çok çok uzun zaman önceydi" diye başlar ama her şey sanki dünmüş gibi... Yeni üçlemenin son filmi 'The Force Awakens'ın (Güç Uyanıyor) fragmanı yayımlanınca, yıllardır hasretle bekleyen sinemaseverler çocuklar gibi sevindi. Film, 17 Aralık'ta vizyona girecek; onda neler bulacağınıza dair ipuçlarını biz şimdiden verelim

RADİKAL -  Star Wars serisinin yepyeni filminin fragmanı bir sürü bilmeceyle geldi. Hürriyet Pazar’dan Yenal Bilici şifreleri çözdü. 

Söyle bana sen kimsin?
Trailer’deki açılış sorusu şöyle: “Kimsin sen?” Cevap bir kadından geliyor: “Hiç kimseyim!” Siz öyle dediğine bakmayın, Daisy Ridley’nin oynadığı bu mütevazı arkadaşın adı Rey ve kendisi serinin en taze kahramanı. Rey’in film afişinin en havalı yerinde (yani merkezinde) durduğu, aksiyon üstüne aksiyona girdiği ve önemli bir kahramanın yapması gerektiği gibi bir droid’e sahip olduğu yetmezmiş gibi hakkında epey dedikodu da mevcut. Soru şu: Bu kızın kanında yoksa biraz Skywalker’lık mı var? Açıkça söyleyelim, Rey, Princes Leia ve Han Solo’nun çocuğu olabilir

Bunu alır pamuklara sararsın
Turuncu-gri, metalik bir top… Üzerinde yarım küre bir başlık; göz niyetine bir kamera, bir de anten… Tamam R2-D2 canımız ciğerimiz, eski göz ağrımızdı ama BB-8 isimli bu yeni droid de bir başka tatlı… Kendisi ana kahraman Rey’in kader arkadaşı; kuş uçmaz kervan geçmez gezegenlerde onun yanında döne döne dolaşıyor. Bu arada, orijinalini aratmayan bir de oyuncağı olduğunu haber verelim. Günahı 145 dolarmış.

Sonunu düşünen kahraman olamaz
“Tek bir şey yapmak için yetiştirilmiştim; şimdi uğruna savaşacak hiçbir şeyim yok.” Finn isimli kahramanı ilkin kafasından bir stormtrooper başlığı çıkartırken görüyoruz; ardından ‘iyilerin’ safında savaşırken… Yukarıdaki laf da belli ki onun. John Boyega’nın canlandırdığı karakter muhtemelen, karşı casusluk, düşman saflarına sızma gibi pis işlere koşturan biri. Ya da tövbekâr bir İmparatorluk yanlısı… Her halûkârda aksiyonun tam göbeğinde duruyor.

Jakku ovası hırsızların yuvası
Star Wars evreninde öyle güzel manzaralı, çayırlı çimenli şelaleli yer pek bulunmaz. Ama bu filmde misafir olduğumuz gezegen Jakku da sınırları biraz zorluyor. Ne var Jakku’da? Alabildiğine toz toprak. İnsan (ya da türlü çeşitli yaratık) niyetineyse bolca hırsız ve kanun kaçağı. Bizi esas ilgilendiren, taze kahraman Rey ve dünya tatlısı droid BB-8’in de orayı mesken tutması.

Karanlık tarafa, bir-iki
Birinin Darth Vader’ın yerine geçebilecek kadar zalim olduğunu düşünmek bile abes ama sonuçta bu maceraya da bir kötü adam lazım. Trailer’da Darth Vader’ın paramparça başlığına bakarak  “Senin başlattığın işi ben bitireceğim” diye ant içen antikahramanın adı Kylo Ren ve kendisi yeni neslin öne çıkan yıldızlarından Adam Driver tarafından canlandırılıyor. Ren ve şürekasının başına bela kesilmeye kararlı Kylo Ren’in zulümmetresi sağlam çalışıyor mu, bekleyip göreceğiz.

Ev gibisi yok
Star Wars’un tüm kahramanları bir yana, Han Solo bir yana. Fragmanda, yoldaşı Chewbacca’ya dönüp “Evdeyiz” dediğinde insanın kalkıp alkışlayası geliyor. Yine de emektar hırsız-sihirbaz pilot Han Solo’nun tek numarası gözlerimizi doldurmak değil; belli ki Rey’e de kol kanat gerecek, yol yordam öğretecek. Tabii sevdiceği Prenses Leia’yla da bol bol kucaklaşacak.

Beyaz saçlı prenses
Prenses Leia tüm asaletiyle yine aramızda. Bu iyi bir şey. Carrie Fisher’ın oynadığı Leia, tıpkı ikiz kardeşi Luke Skywalker gibi bir Jedi şövalyesi. Şu filmde bir de kılıç kuşansa, hiç fena olmaz aslında. Rey’in onun kızı olup olmadığını merak edenlere bir not: O eski, hararetli günlerde Leia, Luke’u beladan kurtarmak için operasyona koyulduğunda benzer bir kostüm giymişti. Star Wars fanları devamlılık hastasıdır; bu ipucunu boş geçmezler.

Çok çok uzun zaman önce
Tamam, yedinci film de “çok çok uzun zaman önce, uzak bir galakside” geçiyor ama tam olarak ne zaman? Fragmandan anladığımız, Jedi şövalyelerinin artık birer efsane gibi anıldığı, Darth Vader ile oğlu Luke Skywalker kapışmasının unutulmaya yüz tuttuğu bir zamanda… Öyle, çünkü Han Solo boşuna “Hepsi gerçek bunların” demez. Üstelik eski çamların bardak olmadığını da bizzat ispatlayacaktır.

Esas oğlansız olmaz

Her şey iyi güzel de, Luke Skywalker nerede? Onu ‘çok çok uzun zaman önce’ oynayan Mark Hamill’in bu filmde de sahnelere döndüğünü biliyoruz ama fragmanın hiçbir yerinde kendisinden eser yok. Yoksa yanılıyor muyuz? Bir daha düşünün! R2-D2’ya uzanan o metalik el acaba kimin? Han Solo’nun, ekibi yönlendirdiği, önünde kırmızı bir robotun durduğu, bayraklarla süslü o tapınak benzeri, tuhaf binada yoksa biri mi saklanıyor?

İmparatorluğun askerleriyiz!

İmparatorluk’un hazır kıta askerleri ‘stormtrooperlar’ yine bildiğiniz gibi. Kostümde bir değişikliğe gidilmemiş. Aynı salla başını al maaşını tutum, aynı hantal hantal tek sıra koşmalar, aynı Hitler’in askerleri misali kalabalık kalabalık durmalar… Genç stormtrooper’lar huzursuz olabilir mi peki? Zayıf ihtimal.

Uzayda ölüm var mı?
Filmin afişinde ‘Ölüm Yıldızı’na benzer bir gezegen bulunuyor. Burası acaba yeni bir gezegen-silah olabilir mi? Konu hakkında iddiaları güçlendiren, Star Wars’ın web sitesi. Sitede ‘Starkiller Base’ adı verilen bir buzdan gezegenden bahsediliyor. Gezegen-silah o kadar güçlüymüş ki bir yıldız sistemini toptan ortadan kaldırabiliyormuş. Star Wars evrenini kuran ve sürekli genişleten George Lucas ile serinin yeni yönetmeni JJ Abrams, belli ki elini korkak alıştırmamış. Olmaz olsun böyle gezegen.

İt uğursuz kol geziyor
“Seriye yeni başladık, ilk filmde ancak olaylar gelişir” diye düşünenler muhtemelen yanılıyor. Fragmanda it dalaşından, lazerden, oradan oraya koşturan stormtrooper’dan geçilmiyor. Kötü kalpli imparator yandı bitti kül oldu çoktan ama belli ki yerini alan arkadaş da iyilere göz açtırmıyor. Neyse sonuçta kimin kazanacağı her zaman belli. Mesele bunun için ne kadar bedel ödeneceği.