'Stilize' de komik durabilir

'Stilize' de komik durabilir
'Stilize' de komik durabilir
Gösteri sanatlarının temel amacı bir sahnede sergilenmek suretiyle bir izleyici kitlesi tarafından seyredilmektir diyebiliriz herhalde.
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Böyleyse, ‘sahneye konan’ herhangi bir şeyin, düşünsel altyapı, vermek istenilen mesaj vs. İle birlikte, hatta mantıken onlardan öncelikli olarak seyredilebilir olmayı hedeflemesi gerekir.
Tiyatro Araştırmaları Laboratuvarı (TAL) Euripides’in tragedyası ‘Troyalı Kadınlar’ın Jean Paul Sartre adaptasyonunu Ayla Algan rejisiyle sahneliyor. Tragedya, 10 yıllık savaş sonrasında yakılıp yıkılmış, bütün erkekleri ölmüş Troya’da kalan kadınların acılarını konu alır. Orijinal metne oldukça sadık Sartre versiyonu, emperyalizm ve savaş eleştirisine vurgu yapıyor. TAL’nin prodüksiyonu da işin Anadoluluk boyutunu ön plana çıkarmaya çalışır gibi görünüyor.
Bu çağda Yunan tragedyalarını çok iyi ya da çok ilginç sahnelemek zor . Döneme sadık kalınsa ayrı dert, modernize yaklaşılsa ayrı. Ama izlenir kılmak için bir çaba göstermek gerektiği kesin. TAL’nin ‘Troyalı Kadınlar’ı ise adeta izlenmek istemiyor. Stilize teknik bir seçimdir ama son derece amatör oyunculuklarla birleşince neredeyse komik olmuş. Kostümler ucuz ve amatör görünüyor, ışık hiçbir işlev görmüyor, koronun koreografisi basit ve sıradan. Bu prodüksiyon için yapılmış her seçim, bir saatlik oyunun saatler sürmüş gibi algılanmasına ve bir lise müsameresi hissi yaratmasına sebep oluyor. TAL, tiyatroyla ilgili önemli ve ileri çalışmalar yapan bir kurum , özellikle de bunun için, ‘Troyalı Kadınlar’ın her şeyiyle bu kadar başarısız olması anlaşılmaz bir durum.


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Emperyalizm

  ,

  Jean Paul

  ,

  Ucuz

  ,

  Komik

  ,

  ,

  kurum

  ,

  derece