Su deyip geçme tanı

Sanat, kültür ve antika dergisi P, bu ayki sayısını 'Su ve Sanat'a ayırdı.

İSTANBUL - Sanat, kültür ve antika dergisi P, bu ayki sayısını 'Su ve Sanat'a ayırdı. Dergi hayatın ana kaynaklarından biri olmasının yanı sıra eski çağlardan günümüze, sanatın da ana konuları ve esin kaynakları arasında yer alan suyun farklı sanatlardaki farklı hallerini, değişik kültür alanlarında bıraktığı izleri, çeşitli düşünce ve inanç ortamlarındaki yansımalarını ünlü kalemler aracılığıyla sayfalarına taşıdı.
Bu sayıda Orhan Duru, yeryüzünün pek az 'su kenti'nden biri olan İstanbul'daki su söylencelerini yazdı. Duru'nun anlatı tadında kaleme aldığı yazısına, Gülsün Karamustafa'nın dergi için yaptığı resimleri eşlik ediyor. Sanat tarihçisi Şule Aksoy, İstanbul'un gizli can damarlarından suyolları ve onları betimleyen haritaların kültür tarihimizdeki yerini inceledi.
Filiz Çağman'ın saray hamamları üzerine incelemesi, Metin And'ın tüm insanlığın paylaştığı bir söylence olan 'Nuh Tufanı' yazısının yanı sıra, özellikle suyun halleri ve suyun katıldığı mekanik olguları ele alan Leonardo Da Vinci'nin Defterleri'nden Samih Rifat'ın aktardığı yazılarda ise suyun her renge, her tada nasıl büründüğünün sırrına değiniliyor. (Kültür Sanat)