Su testisi...

Su testisi...
Su testisi...
Ridley Scot'ın Michael Fassbender, Penélope Cruz, Cameron Diaz ve Javier Bardem gibi ağır toplardan kurulu kadrosuyla 'Danışman'ı beklentiyi karşılamaktan uzak. Cameron Diaz'ın göz dolduran performansı da kurtarmıyor.
Haber: ŞENAY AYDEMİR - senay.aydemir@radikal.com.tr / Arşivi

Ridley Scott son dönemlerde ‘Yaratık’ (1979), ‘Blade Runner’ (1982) ve ‘Thelma ve Louise’ (1991) gibi başyapıtlarının çok uzağında filmlere imza atıyor olabilir. Ama yine de her Ridley Scott filmi ister istemez sinemaseverde bir heyecan yaratıyor. Azami bir sinema duygusu ve sağlam bir hikâye ile karşılaşma umudunu her daim diri tutmayı başaran ender yönetmenlerden birisi kendisi çünkü.
Kendi adıma 2005 tarihli ‘Cennetin Krallığı’ndan sonra ‘İyi Bir Yıl’, ‘Amerikan Gangsteri’, ‘Yalanlar Üstüne’, ‘Robin Hood’ ve ‘Protemteus’un bu beklentileri yeterince tatmin ettiğini söyleyemeyeceğim ama sonuçta Ridley Scott’tan bahsediyoruz.
Gerçi ‘üstad’ın bu hafta gösterime giren son filmi ‘Danışman’ın (The Counselor) hem gösterildiği ülkelerdeki eleştirmenlerce pek de beğenilmediği hem de gişede beklentiyi karşılamaktan uzak olduğu bilgisine sahiptik ama yine de “Belki bize iyi gelir” diyerek umudumuzu taze tutmaya çalıştık. Ama olmadı. 

Kağıt üstünde iyi hikâye

Çoğumuzun aklında Coenler’in 2007 tarihli ‘İhtiyarlara Yer Yok’ filminin senaristi/ yazarı olarak kazınan Cormac McCarthy’nin kaleme aldığı hikâye kâğıt üstünde hiç de fena durmuyor aslında. Counselor, önemli insanlarla çalışan ve nişanlısı Laura ile mutlu bir gelecek planları yapan önemli bir avukat. Ama çalıştığı ‘önemli’ insanlardan bazıları Meksika’da uyuşturucu pazarının önemli aktörleri arasında. Ekonomik sıkıntı yaşayan (ya da aç gözlü olan) Counselor, tek ama büyük bir uyuşturucu vurgunuyla durumunu düzeltmeye çalışır. Bunun için Reiner isimli bir işadamıyla ve ‘karanlık’ bir karaktere sahip olan Westray ile bir anlaşma yapar. İşin içine Reiner’in sevgilisi Malkina da girince durum, erkek karakterler için içinden çıkılmaz bir hal alır ve kendilerini can pazarının içinde bulurlar.
‘Danışman’ın derdi, örneğin Steven Soderbergh’in ‘Trafik’i gibi, uyuşturucu pazarının nasıl işlediği, Meksika’daki kötü adamların Amerikalı beyazları zehirlemek için nasıl da ‘alçakça’ planlar yaptığı falan değil. Senarist Cormac McCarthy daha çok açgözlülük ve ‘doğa yasaları’ üzerine kuruyor hikâyesini. İş yapmanın sert kuralları, bu kuralların ihlal edilmesi durumunda ortaya çıkması muhtemel sonuçlar ve hayatta kalmak için gerekli motivasyonun/zekânın olup olmadığı asıl meselesi belli ki asıl derdi... Ve aslında filmin toplamından ‘kadınların bu doğal mücadele alanından daha güçlü çıkma ihtimalleri yüksektir’ sonucu çıkarmamız abartılı bir yorum olmayacaktır. 

‘Coenler’den ödünç

Ama ‘Danışman’ın (ve daha çok Ridley Scott’ın) ciddi sıkıntıları var. Sorun ‘görülmez’ bir korkunun, piyasanın sert kurallarının varlığı değil. Sorun Scott’ın filmin unsurlarını bir türlü ikna edici karakterler haline getirememesi. Belki de tam da bu nedenle Michael Fassbender, canlandırdığı Counselor karakterinde son yılların en kötü performansını ortaya koyuyor. Penélope Cruz’un hayat verdiği Laura bir hedef olmanın ötesine geçip gidemiyor. İşadamı Reiner’i canlandıran Javier Bardem, ‘İhtiyarlara Yer Yok’ ile ‘James Bond’ta canlandırdığı karakterlerin bir karikatürüne hapsoluyor. Westray’ı canlandıran Brat Pitt ise Coenler filminden ödünç alınmış gibi duruyor. Belki de filmin olmamışlığının nedeni tam da bu. Yani Coenler’de olup da burada olamayan şey. Yani ‘İhtiyarlara Yer Yok’u çok iyi yapan şeyin bu filme uğramamış olması: Humor.
Kabaca, ‘alay, dalga geçme, hafife alma ya da boş verme’ olarak tanımlayabileceğimiz ‘humor’ filme tamamıyla uğrayamıyor bir türlü. Wastray’in alaycılığı, bir Coen karakteri olduğu için filmde karikatür olarak kalırken Ridley Scott’ın ‘ciddiyeti’ ağır bir hava katıyor. Malkina’yı canlandıran Cameron Diaz’ın tam anlamıyla ‘humor’ üzerine kurduğu karakterdeki performansı ışıldıyor bir tek. Diaz’ın çabasının ona Oscar’da bir adaylık getirme ihtimali yüksek ama filmi yükseltmeye yetmiyor.

DANIŞMAN

Orijinal Adı: The Counselor
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Michael Fassbender, Penélope Cruz, Cameron Diaz, Javier Bardem.
Yapım: 2013 ABD
Süre: 111 dk.