Sualtından notlar

ABD'de gösterime girdiği zaman listeleri altüst eden, DreamWorks patentli 'Köpekbalığı Hikâyesi' bu cuma Türkiye'de de gösterime giriyor. Yönetmenliğini Vicky Jenson, Bibo Bergeron, Rob Letterman'ın yaptığı film...

İSTANBUL - ABD'de gösterime girdiği zaman listeleri altüst eden, DreamWorks patentli 'Köpekbalığı Hikâyesi' bu cuma Türkiye'de de gösterime giriyor. Yönetmenliğini Vicky Jenson, Bibo Bergeron, Rob Letterman'ın yaptığı film, vejetaryen köpekbalığı Lenny ile maceraperest küçük balık Oscar'ın, acımasız sualtı dünyasında yaşadıklarını anlatıyor.
DreamWorks'un kurucu ortaklarından olan Jeffrey Katzenberg, 'Köpekbalığı Hikâyesi'nin, 'Şrek 2'den yüzlerce ışık yılı ileride olduğunu iddia ediyor. Film Güney Kaliforniya'nın Glenda bölgesinde yeni kurulan DreamWorks animasyon tesislerinde tamamen bilgisayar ortamında hazırlanmış.
'Köpekbalığı Hikâyesi'nin hedefi klasik mayfa dünyası ve tabii ünlü gangster filmleri. 'Şrek'in yönetmenlerinden Vicky Jenson'un klasik mafya komedilerinin kentsel zemininden deniz altına taşınmasıyla ortaya çok eğlenceli bir şeyler çıkacağını düşünmüş. Jenson "Sonuçta film, kocaman bir yüreğe sahip denizaltı mafya komedisi oldu" diyor
Yüzler biraz tanıdık!
Filmi izlerken balıklara bir göz aşinalığı söz konusu olacak. Bunun nedeni karakterlerin, onlara ses veren Hollywood ünlülerinin yüz hatlarından esinlenerek çizilmesi. Yani filmde Will Smith (Oscar), Robert de Niro (Lino), Renee Zellweger (Angie), Angelina Jolie (Lola), Jack Black (Lenny), Martin Scorsese'nin (Sykes) 'balık halleri' izleyeceğiz.
Oscar, mercan kayalıklarında yaşayan, şöhret düşkünü küçük bir balıktır. Köpekbalığı Lenny ise hem vejetaryen hem de okyanus âleminin en önemli mafya babasının iki oğlundan biridir. Oscar, tam ruhunu bir köpekbalığının midesinde teslim edecekken imdadına bir çapa yeşitir. Çapa, köpekbalığının kafasına çarpar ve ölür. Oscar ise köpekbalığını kendisinin öldürdüğünü söyleyerek aradığı şöhrete kavuşur. Derken Lenny ile Oscar karşılaşır. Oscar yalanının ortaya çıkmaması için onu saklamaya karar verir. Bu arada oğlunu öldürdüğü düşündüğü için Don Lino adamlarını Oscar'ın üzerine salar... (Kültür Sanat)