Şükran Moral diz çöktürüyor!

Şükran Moral diz çöktürüyor!
Şükran Moral diz çöktürüyor!

Şükran Moral'ın Child Bride (Çocuk Gelin) adlı işi Türkiye de ilk kez Galeri Zilberman da sergileniyor.

Galeri Zilberman yeni yezonu tabuları yıkan işleriyle tanınan Türkiye güncel sanatının önemli ismi Şükran Moral'ın 'Welcome to Turkey' sergisiyle açtı. Galeriyi bir turizm pavyonuna çeviren Moral'ın girişte yer alan 'Tales to a Young Girl' (Küçük Bir Kıza Hikayeler) işini görebilmek için diz çökmek gerekiyor!

Türkiye ’deki güncel sanat tarihinin önde gelen isimlerinden Şükran Moral, “Welcome to Turkey” adlı kişisel sergisiyle Galeri Zilberman’ı bir turizm pavyonuna dönüştürüyor. Girişte bize diz çöktüren “Tales to a Young Girl” video enstalasyonu ile karşılanıyoruz. Seyirci ancak bu işi diz çökerek ve küçük bir aralıktan görebiliyor. Yine bir kız çocuğuna yapılan şiddet ve zulüm karşısında özür diler gibi sanatçı tarafından diz çöktürülen günümüz insanı… Bu diz çökmenin ardından güneş, deniz ve laleler yerine “Cehenneme Hoşgeldiniz” der gibi bizi kanlı gelinliği ile bir kız çocuğu ve önünde yine kanlı bir Türkiye haritası yatağı bekliyor.
Bu yıl içinde Oldenburg’daki Edith Russ Haus’ta gösterilen “Child Bride” ( Çocuk Gelin) ve “Tales to a Young Girl” adlı işler Türkiye’de ilk kez Galeri Zilberman’da sergileniyor. Sanatsal kariyerinin başından bu yana kadın sorunlarını; çok eşli evliliği, ötekileştirilen trans bireyleri, bakireliği, kadın sünnetini , yasaklar getirilen kadın arzusunu ele alan işler üreten Şükran Moral, “hoş geldiniz” diyerek bizi görmek istemediğimiz gerçekle yüzleştiriyor.
Gelenek ve tabuları, hiyerarşi yapılarını ve tarihsel çerçeveleri sorgulayan işleriyle tanınan Şükran Moral’ın “Welcome to Turkey” başlıklı sergisi 6 Kasım’a kadar Galeri Zilberman’da görülebilir. www.galerizilberman.com