Sukut-u aşka uğrayanlara derman

Geçen yıl 'Batıni Nefesler' adlı albümleriyle ilk profesyonel müzik çalışmasına imza atan Hüseyin-Ali Rıza Albayrak ikilisinin ikinci albümü 'Şah Hatayi Deyişleri', Kalan Müzik'ten çıktı.

İSTANBUL - Geçen yıl 'Batıni Nefesler' adlı albümleriyle ilk profesyonel müzik çalışmasına imza atan Hüseyin-Ali Rıza Albayrak ikilisinin ikinci albümü 'Şah Hatayi Deyişleri', Kalan Müzik'ten çıktı. Albümde yer alan 11 eser Sivas-İmranlı, Malatya-Arguvan, Dersim ve Erzincan gibi yörelerde seslendirilen deyişlerden oluşuyor. İkili, albümde bağlama ailesinin hemen hemen bütün türlerini, özgün çalış tekniğiyle icra ederken farklı yorumlarıyla da dikkat çekiyor.
Albümde yer alan deyişlerin düzenlemeleri Hüseyin-Ali Rıza Albayrak tarafından yapılmış. Albümde ikiliye, Erkan Oğur, Aynur ve İsmail Hakkı Demircioğlu gibi usta sanatçılar da destek vermiş. Oğur, bugüne kadar başka bir yerde kullanmadığı, sadece ses ve kopuz ile kaydettiği 'Eksiklik Kendi Özümde' adlı Şah Hatayi deyişini de seslendiriyor. Kendi yöreleri olan Sivas-İmranlı bölgesinin eserlerine daha fazla hâkim olduklarını belirten ikili, genel olarak Alevi müziğine ilgi duyduklarını ve bu yönlü çalışmalar yapmak istediklerini belirtiyorlar. Albayrak ikilisi, Şah Hatayi deyişlerini toplamalarını şu sözlerle ifade ediyorlar. "Biz bu albümü tamamen çocukluğumuzdan bugüne, deyiş ve nefes geleneğinin ve bu geleneğin üzerinde gelişen muhabbet ve irfan sohbetlerinin yapıldığı bir ortamda yetiştiğimiz için, ayrıca bu durum duygu dünyamıza tekabül eden bir müzik anlayışı olduğu için yapıyoruz. Yoksa bir sabah uyandığımızda iş yönü ağır basan bir albüm yapalım kaygısı hiç taşımadık." (Kültür Sanat)
Şah Hatayi Deyişleri / Hüseyin-Ali Rıza Albayrak / Kalan Müzik