Sultanlara layık bir 'okul gösterisi'

Sultanlara layık bir 'okul gösterisi'
Sultanlara layık bir 'okul gösterisi'

Sultan-ı Seyirlik bağımsız çalışan dansçıların da yer aldığı 100 kişilik bir ekiple sahneleniyor.

Sultanlara layık bir gösteri olduğu söylenen 'Sultan-ı Seyirlik' önceki gece Sarayburnu'nda ilk gösterisini yaptı ve anlaşıldı ki durum pek de öyle değil
Haber: GÖNÜL KOCA / Arşivi

İSTANBUL - Önceki gece Sarayburnu Rıhtımı’nda, bir İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi olan ‘Sultan-ı Seyirlik’in ilk temsili yapıldı. ‘Sultanlara layık bir seyirlik’ olarak tanıtılan oyun, gördük ki pek de öyle değil. En fazla, okul çocuklarına haksızlık etmemek gerekir ama, ortalama bir okul temsili gibiydi diyebiliriz. Açıkhavadayız diye abartılmış bangır bangır müziği, renk cümbüşü ışıkları ve kostümleri, farkedilemeyen oyunculukları ve bildik figürlerle süslü danslarıyla, ‘Sultan-ı Seyirlik’i ilk gecesinde elli kişi kadar ‘az’, ama mehter takımını telefonlarına kaydedecek kadar ‘öz’ bir kitle izledi.
Curcunabazı, mehter takımı, at canbazları, Osmanlı beyzadeleri ve hanımları, padişahı ve veziri gibi pek çok tiplemeyle yaklaşık yüz kişilik bir ekip sahneye çıktı. Rejisinde İstanbul Devlet Tiyatrosu müdürü Şakir Gürzumar ve koreografisinde Alpaslan Karaduman imzasının bulunduğu gösteri on bölümden oluşuyor. Sarayburnu Rıhtımı’na kurulan platform üzerinde gerçekleşen gösteride sahnede olup biteni ‘curcunabazlar’ anlatıyor. Herkesin mutlu bir karnaval havasında yaşayıp gittiği anlaşılan günlük hayattan bir kesitle başlayan gösteri, mehter takımı ve padişahla birlikte vezirlerinin sahneye çıkışıyla devam ediyor. 

Top tüfek atan Yeniçeriler
Padişah ve vezirleri oyunun sonuna kadar hiç kımıldamadan durarak ‘seyreden Osmanlı’yı başarıyla canlandırıyor. Ve ardı ardına at canbazları, kale kuşatıp top tüfek patlatan Yeniçeriler, pehlivanlar, kılıç ustaları, hatta İstanbul’un aşıkları birbiri ardına önümüzden geçip gidiyor.
Merak edenler Sultan-ı Seyirlik’i, 10 Ağustos’a kadar 20.30’da, 11 - 15 Ağustos arasında 21.30’da Sarayburnu’nda izleyebilir.


    ETİKETLER:

    İstanbul