Suluboya portreye 270 bin dolar

Suluboya portreye 270 bin dolar
Suluboya portreye 270 bin dolar
İngiliz yazar Jane Austen'ın ünlü portresi, açık artırmada yaklaşık 270 bin dolara satıldı.

İngiliz yazar Jane Austen’ın ünlü portresi, açık artırmada yaklaşık 270 bin dolara satıldı. Sotheby’s Müzayede Evi, James Andrews tarafından 1869’da yapılan suluboya portreyi, adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncunun satın aldığını açıkladı. Portre, İngiltere ’de 2017’de tedavüle girecek yeni 10 poundluk banknotlarda kullanılmıştı.

Ünlü yazarın Chawton kentindeki müzeye dönüştürülen evi, yeterli mali kaynağa sahip olmadığı için açık artırmaya katılamadı. Portreye 250-320 bin dolar değer biçilmişti.

Bir köy papazının yedi çocuğundan biri olarak 1775’te Steventon’da dünyaya gelen Austen, 12 yaşında kısa öyküler yazmaya başlamıştı. “Sense and Sensibility ( Aşk ve Tutku)” adlı ilk romanı 1811’de yayımlanan Austen, 1813’te en ünlü eseri sayılan ‘Pride and Prejudice’ı (Aşk ve Gurur yazmıştı.

1817’de henüz 42 yaşındayken göğüs kanserinden ölen Austen’in eserleri, beyazperdeye de uyarlanmıştı. Austen’in Türkçeye çevrilen eserleri arasında ‘Mansfield Parkı’, ‘İkna’ ve ‘Emma’ da bulunuyor.


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  aşk

  ,

  Köy

  ,

  Ünlü

  ,

  yazar

  ,

  portre