'Superman' Reeve sonsuzluğa uçtu

Beyazperdenin unutulmaz karakterlerinden birine, 'Superman'e hayat veren Amerikalı aktör Christopher Reeve, önceki gün öldü. Boynundan aşağısı felç olan Christopher Reeve...

LONDRA - Beyazperdenin unutulmaz karakterlerinden birine, 'Superman'e hayat veren Amerikalı aktör Christopher Reeve, önceki gün öldü. Boynundan aşağısı felç olan Christopher Reeve, Northern Westchester Hastanesi'nde felçli hastalarda gözüken yaralar (ciddi bir sistematik enfeksiyon) nedeniyle tedavi görüyordu. Cumartesi gecesi kalbi duran aktörün komaya girdiği ve pazar günü New York'taki evinde öldüğü belirtildi. Reeve, 52 yaşındaydı.
Richard Donner'ın imzasını taşıyan 1978 yapımı 'Superman' rolüyle dünya çapında ün kazanan Christopher Reeve, dokuz yıl önce attan düşerek boynunu kırmış ve felç olmuştu. Bu talihsiz kaza yüzünden tekerlekli sandalyeye mahkûm olan Christopher Reeve asla pes etmemişti. Bu kazanın kariyerini noktalamasına izin vermeyerek benzeri durumdan mustarip olanlarla milyonlarca hayranının gözünde umudun ve cesaretin simgesi olmuştu.
'Arka Pencere'yle ödül...
Christopher Reeve 1998'de tekrar kamera karşısına geçmiş; bir Alfred Hitchcock klasiği olan 'Arka Pencere'nin (Rear Window) televizyon için yeniden çevriminde rol almıştı. Hatta bu filmdeki performansı ona Oyuncular Birliği Ödülü'nü getirmişti.
Marlon Brando, Gene Hackman gibi efsane oyuncularla birlikte rol aldığı 'Superman'den önce Christopher Reeve, az tanınan bir aktördü. Fiziğinin ünlü çizgi roman kahramanına olan benzerliğiyle bu rolü almıştı. 'Superman' ve üç devam filmi onu, dünya çapında bir yıldız yapmıştı. Tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşamaya başladıktan sonra katıldığı toplantılar ve kurduğu vakıfla kök hücre deneylerine destek veren Christopher Reeve, bu deneylerde kullanılmak için milyonlarca dolar bağış toplamıştı. ABD Başkan adaylarından John Kerry, geçen cuma Başkan George Bush'la katıldığı televizyon tartışmasında, bu deneylere destek verdiğini söylemiş, yapılacak deneylerin Christopher Reeve gibi pek çok kişiye yardımcı olacağını savunmuştu.
(Empire, aa)