Süpürgeler uçtu!

Uçan Süpürge, açılış gecesinde seyircilerini gerçekten de uçurdu
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

İSTANBUL - Uçan Süpürge, açılış gecesinde seyircilerini gerçekten de uçurdu. Uçuşun habercileri ise Türk sinemasının 'starlar' döneminin dört büyük kadın yıldızıydı. Filiz Akın, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit ve Türkan Şoray sahneye birlikte çıktı. Uzun meslek hayatlarında ilk kez bir araya geliyorlardı.
Sahnenin arkasındaki platformda görünüp yan yana öne doğru yürümeye başladıklarında, Devlet Opera ve Balesi salonundaki davetliler, bu berberliğin hakettiği kadar coşkulu, göz yaşartıcı uzunlukta bir alkış kopardı. Zaten yaşlı gözler, 4'üncü Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali açılış töreninin ortak özelliğiydi. Cinsiyet mevzubahis olmaksızın, salondaki herkesin gözleri doldu.
Onlar hâlâ yıldız
Türk sinemasının dört kadın yıldızı, belli ki onları sinemadaki görkemli yıllarından hatırlayanların da, bu görkeme televizyon ekranı aracılığıyla tanık olanların gözünde de halen birer yıldız. Sahnede yerlerini aldılar ve festivali sunmaya başladılar. Sırasıyla Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Türkan Şoray ve Filiz Akın.
Daha önce benzer tekliflerle karşılaşmışlardı ama onları bir araya ilk kez 'kadın dayanışması'ndan duydukları coşku getirmişti. Festivalin anlamını kısaca hatırlattılar, alkışlar karşısında
öne gelip el ele tutuştular. Sonra sahneyi Türk sinemasının 'unutulmuş kadın'ları aldı.
Yeşiçam'da kameranın arkasına geçmiş, bilinmeyen, tanınmayan kadınlar. Daha doğrusu, bu taraflarıyla tanınmayan, daha çok oyuncu olarak bilinen kadınlar: Evrim Fer, Birsen Kaya (rahatsız olduğu için yerine kardeşi gelmişti), Ayten Ürkmez Kuyululu ve Lale Oraloğlu. 'Yeşilçam'ın Görünmeyen Kadınları', Uçan Süpürge'nin kuruluş ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirdiği ilk projelerden biri. İlk ürünü de Nuran Bayer'in yönettiği 'Ötekinin Sesi' adlı belgesel olmuştu. Açılışta bu belgesel de gösterildi.
Sonra Akın, Girik ve Koçyiğit yeniden sahneye çıktı (Şoray'ın 20.30'da işi varmış), teker teker sahne önüne gelip duygularını seyircilere ileten dört
'görünmeyen' kadının ödüllerini verdi.
Hepsi heyecanlıydı, kendi ifadelerine göre elleri ayakları boşanmıştı. Emeklerinin, yaratıcılıklarının yok sayılmaması hepsinin gözlerini yaşartmıştı.
Dört starı bir arada sahnede görmenin heyecanıyla ağlamamış olanların da (varsa eğer) bu bölümde pes ettiklerini sanıyoruz.
Kültür Bakanı İstemihan Talay da sahneye çıktı, Yeşilçam'ın kadınlarını kutladı. Sonra konuklar, gözlerinde yıldızlar parlayarak salonu terk etti. Genel koordinatörlüğünü Halime Güner'in, yönetmenliğini Sevna Akpınar'ın üstlendiği festival, Sündüz Haşar'ın hazırladığı bu unutulmaz açılışla seyircisiyle buluştu.


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    Türkan Şoray