Şuuraltına gerilla operasyonu

Şuuraltına gerilla operasyonu
Şuuraltına gerilla operasyonu
Şuuraltınıza yönelik operasyonlara hazır mısınız? Rafet Arslan'ın Sanatorium'daki 'Şuuraltı Operasyonları' sergisi; şuuraltında saklı kalanlar, unutulanlar ve gerçeklik üzerine bir sergi.
Haber: ÇİĞDEM ZEYTİN / Arşivi

Sanatçı kavramlardan yaptığı kolajlarla çıkıyor karşımıza. Kavram, nesnelerin ya da olayların ortak özelliklerini kapsayan ve bir ortak ad altında toplayan genel tasarımdır. Kavramlar, soyuttur ve gerçek dünyada yoktur. Gerçek dünyada olmasalar da gerçekliğimizi şekillendirmede önemli bir role sahip olan hayatı anlamaya/anlamlandırmaya dair referanslarımızdır. Bu anlama hali, bizim durumlar, olaylar, kişiler ve otoriteler karşısında nasıl duracağımızı ve varoluşumuzu nasıl tanımladığımızı belirler.
Dikey bir derinleşme göstermesi gereken kavramlar artık çağımızın yeni üretim ve tüketim biçimleriyle yatay bir şekilde genişlemekteler. Bu bireyin varoluşunun ve kendine yönelik farkındalığının olasılıklarını artırırken, içselleştirilememiş onca kavram gerçekliğimizde yarattığı sapmalarla varoluşumuza yabancılaşmamıza neden oluyor.
Rafet Arslan, ‘Şuuraltı Operasyonları’yla dünyamızın şuuraltı ettiğimiz tarafına gerilla bir operasyonla müdahale ediyor. Yapı bozumcu bir yaklaşımla şuurumuzun derinliklerinde saklı olanların yerlerini değiştirerek yeniden sunuyor. Aşina olduğumuz kavramların yerine yurduna, kaynağına dair sorular üretmemize ve bugünün gerçekliğini sorgulamamıza neden oluyor. Sergi için sunduğu önerme ve kavramsal çerçeveyle son yıllarda beni en çok etkileyen sergilerden biri olduğunu söyleyebilirim.


    ETİKETLER:

    sergi

    ,

    müdahale