'Tabiat'ıyla mükemmel bir film!

'Tabiat'ıyla mükemmel bir film!
'Tabiat'ıyla mükemmel bir film!
Başrolünde İlyas Salman'ın oynadığı Gürcü filmi Mısır Adası', en iyi yabancı film dalının finale kalan 'dokuz aday'ından biri olduğu Oscar'da heykeli kucaklarsa kimse şaşırmasın.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

MISIR ADASI (Not: 4.5/5)
Orijinal adı: Simindis Kundzuli
Yönetmen: George Ovashvili
Oyuncular: İlyas Salman, Mariam Buturishvili, İrakli Samushia, Tamer Levent
Yapım: 2014, Gürcistan
Süre: 100 dk.

Bazı filmlerin güzelliği; bize doğanın tıpkı gerçek hayattaki gibi, bir öykünün de başrolü olabileceğini, kimi sanatsal dokunuşlarla hatırlatmasıdır. Gürcü yönetmen George Ovashvili imzalı ‘Mısır Adası’ (‘Simindis Kundzuli’), bu kategoriye ait yapımlar arasına girerken yanına İlyas Salman’ın kalburüstü oyunculuğunu da alıyor. Filmin öyküsü aynı kendisi gibi son derece sade: Gürcistan ve Abhazya arasındaki doğal sınırın bir parçası konumunda olan, Enguri nehri üzerindeki küçük toprak parçasında (yani bir ada), yaşlı bir çiftçi torunuyla birlikte mısır yetiştirmek için çabalar…
Film ada ve doğa metaforu üzerinden hayat, toplumsal modeller, komşular, masumiyet, mahremiyet, düzen ve dış etkiler gibi meselelere etkileyici, sade, yer yer hüzünlü kadrajlar ve anlarla uğruyor. Bir yanda dedenin adeta yeni bir yaşam alanı inşa etme çabası, öte yanda torunun ebeveynine yardımcı olmaya çalışırken büyümenin kendi özgü sorunlarıyla hesaplaşmak durumunda kalması; bu sade ve etkileyici öykünün karakter boyutundaki temel meseleleri gibi görünüyor. Ayrıca filmi izlediğinde çekimlerin ne kadar zor koşullarda yapıldığını ve sabır gerektiren sahnelerle donatıldığını hemen anlıyorsunuz. 

İlyas Salman bu son derece az diyaloglu yapımda beden dili üzerinden son derece etkileyici bir performans ortaya koyuyor. Keza torunu rolündekiMariam Buturishvili de. Ayrıca Tamer Levent’in de komutan rolünde kısa bir kompozisyonu var. 

Bir İspanyol eleştirmen filmde Tarkovski, Bela Tarr ve Nuri Bilge etkileri hissetmiş. Ne ilginçtir Nuri Bilge Ceylan’nın ‘Cannes’ galibi ‘Kış Uykusu’, ‘ön aşama’ listesine bile dahil olamazken ‘Mısır Adası’ Oscar’da en iyi yabancı film dalının finale kalan ‘dokuz aday’ından biri. Zor gözüküyor ama ‘Ida’ ve ‘Leviathan’ gibi filmleri geride bırakıp heykeli kucaklarsa da kimse şaşmasın derim…


  http://www.radikal.com.tr/126407712640775

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  OSCAR - cengisasilturk@gmail.com

  İlyas Salman ve Taner Levent'in başarısını umuyor ve bekliyorum... Bugüne kadar "Yabancı Film Dalında Oscar Ödülü" kazanan hemen her filmi izlemişimdir. Bu dalda ödül kesin bir ölçüttür... Yabancı Film dalında Oscar ödülü kazanmış bir filmin hiç kimseyi hayal kırıklığına uğrattığına ben tanık olmadım... Özellikle de Milkho Manchevski'nin Before The Rain adlı filmi... Cannes, Berlin, vb. çok önemli elbette, ama Yabancı Film Dalında Oscar Ödülü almak, Nobel Edebiyat Ödülü almak kadar önemlidir...

  Yurege dokunus. - Fsarac

  Filmin fragmanini bile izlerken yurekten dokunus hisettim. Tebrik ediyor en guzel odulleri almasini diliyorum.

  Ilyas Salman - user395405

  Filimin tanitimini seyrettim cekimler cok harika gorunuyor. Ilyas Salmani simdiden tebrik ediyorum. Grur verici bir olay.

  Karşılaştırma - user949901

  Cannes film festivalinde ödül kazanmış bir filmi oscar ödüllerinde yer almıyor diye eleştirmek ve böyle yersiz bir karşılaştırma yapmak çok spekülatif bir yaklaşım. Bir süredir radikal gazetesinin haber yapmak, bilgilendirmek veya yeni perspektifler sunmak yerine sürekli bir marketing çalışması içinde oluşunun sonuçları artık bütün haberlere yansımaya başlamış durumda. Böyle bir karşılaştırmadan bahis açmak istiyorsanız da amerikan sineması ve avrupa sinemasından bahsedin, oscar ya da cannes film festivalleri nobel ödülü gibi yüzlerce farklı değişkenden etkilenerek ve kapalı kapılar arkasında tartışılarak verilen ödüllerdir. Sanatsal olduğu kadar sosyolojik, politik ve psikolojik faktörler de göz önüne alınarak dağıtılırlar. O yüzden daha fazla tıklanma elde etmek için bol keseden atmak yerine biraz daha düzgün haber yapsanız biz de sizi okumaya devam etsek ne güzel olur.

  İlyas Salman - user392705

  Konuşmadığı ya da az konuştuğu sürece İlyas Salman'ın oyunculuk yeteneği fevkalade. Fiziki ve karakteristik yapısı da ustalığına çok şey katıyor. Ancak aynı doğallık repliklerinde yok. Vurgulamaları, entonasyonu kötü. Madem ki durgun bir senaryo o halde filmi büyük bir merakla bekliyorum. Umarım bir sürpriz yapar ve Oscar'a ulaşır. Yine de "Kış Uykusu" geldikçe aklıma içim yanıyor. Orada olmalıydı.