Tadı damağınızda kalacak 'tatlı' sürprizli gösteri!

Tadı damağınızda kalacak 'tatlı' sürprizli gösteri!
Tadı damağınızda kalacak 'tatlı' sürprizli gösteri!
Birçok ülkede kapalı gişe sahnelenen, akrobasi ve dansı mutfağa taşıyan 'Mutfak ve İtiraflar', 23-27 Aralık tarihleri arasında 6 gösteriyle Zorlu PSM'de. Dün düzenlenen basın toplantısında konuşan İstanbul Tiyatro Festivali direktörü Leman Yılmaz, "Mutfağın hâlâ önemli bir kültürel unsur olduğu Türkiye'de hareketli, keyifli ve bir o kadar da duygusal olan bu gösterinin daha da çok sevileceğine inanıyorum" dedi. Gösterinin sonunda ise izleyenleri 'tatlı' bir sürpriz bekliyor!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), İntema Mutfak desteğiyle dünyanın en iyi sirk topluluklarından biri olarak kabul edilen Kanadalı Les 7 Doigts de la Main’i (Yedi Parmak) Türkiye’ye getirdi. Topluluğun birçok ülkede kapalı gişe sahnelenen, akrobasi ve dansı mutfağa taşıdığı gösterisi “Mutfak ve İtiraflar”, 23-27 Aralık tarihleri arasında 6 gösteriyle Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde izleyicilerle buluşacak. 

Mutfağın büyülü dünyasını sahneye taşıyan “Mutfak ve İtiraflar” gösterisinin tanıtımı için 22 Aralık Salı günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde bir basın toplantısı yapıldı. İntema Mutfak adına Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Mutfak İş Alanı Genel Müdürü Emre Eczacıbaşı ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Les 7 Doigts de la Main (Yedi Parmak) topluluğunun dansçılarından Anna Kichtchenko ve Matias Plaul da konuşmacı olarak katıldı.

MASANIN ETRAFINDA PAYLAŞILAN ANLAR

Les 7 Doigts de la Main (Yedi Parmak) topluluğunu “Mutfak ve İtiraflar” gösterisiyle ilk kez İstanbul’da ağırlamaktan ayrı bir heyecan duyduğunu dile getiren İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz, “Topluluk, sahne gösterileriyle, dünyanın pek çok ülkesine düzenledikleri turnelerle çok iyi tanınıyor ve beğeniliyor. ‘Mutfak ve İtiraflar’ adından da anlaşılacağı üzere bir mutfak masasının etrafında paylaşılan anılar, yemek tarifleri ve bu güzel öyküleri birbirine bağlayan dans ve akrobasiden oluşan çok disiplinli bir gösteri. Mutfağın hâlâ önemli bir kültürel unsur olduğu Türkiye’de ‘Mutfak ve İtiraflar’ın daha da çok sevileceğine inanıyorum. Hareketli, keyifli ve bir o kadar da duygusal olan bu gösteriyi izleyicilerle buluşturabilmemize destek olan gösteri sponsorumuz İntema Mutfak’a destekleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

BEŞ DUYUYA HİTAP EDEN GÖSTERİ

Eczacıbaşı Topluluğunun sanatın bütün alanlarıyla ilgilenmeye ve tüm olanaklarını sanatın gelişimi için sunmaya büyük önem verdiğini belirten Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Mutfak İş Alanı Genel Müdürü Emre Eczacıbaşı ise “İntema Mutfak’ı sadece bir mutfak mobilyası markası ve mağazalarımızı da sadece birer sergileme alanı olarak değerlendirmiyoruz. Herkese içinde mutlu olacakları yaşam alanları tasarlamaya devam ediyoruz. Mutfak ve İtiraflar gösterisinin hikayesi ve anlatım tarzı da bu bakış açımız ile bire bir örtüşüyor. Mutfakla akrobasi ve dansı buluşturan, izleyicisini de bu özel deneyimin bir parçası haline getiren bu gösterinin parçası olmayı çok istedik. Ev hayatının kalbi olan mutfakta sahneye konulan ve anlatım biçimiyle beş duyuya hitap eden, aynı zamanda kurum kimliğimiz ile de çok örtüşen bu yaratıcı performansa destek olmaktan çok mutluyuz. Sahnelendiği her yerde ilgi odağı olan Mutfak ve İtiraflar’ın Türkiye’de de büyük beğeni toplayacağına inanıyorum. Gösterinin ülkemizde sahnelenmesinde büyük emek veren İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na teşekkür ederim” dedi.

Les 7 Doigts de la Main (Yedi Parmak) topluluğunun dansçılarından Anna Kichtchenko ve Matias Plaul, “Mutfak ve İtiraflar” gösterisine dair bilgiler aktardı ve İstanbul’da olmaktan dolayı mutlulukları duyduklarını dile getirdiler. Konuşmaların ardından dansçılar ve akrobatlar gösterinin bir bölümünü kostümlü olarak sahnelediler.

“Mutfak ve İtiraflar” gösterisi Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin mekân sponsorluğunda yapılacak. Gösteriye Martı Istanbul Hotel konaklama desteği veriyor. Digiturk ve Radyo Voyage da gösteriyi destekleyen kurumlar arasında yer alıyor.

GÖSTERİNİN SONUNDA İZLEYENLERİ TATLI BİR SÜRPRİZ BEKLİYOR

Sirk, dans, tiyatro, müzik ve yemeğin eşsiz uyumunun sahnelendiği “Mutfak ve İtiraflar” izleyenlere benzersiz bir sahne deneyimi yaşatacak. Akrobatik koreografileriyle dikkatleri üzerine çeken Les 7 Doigts de la Main (Yedi Parmak) topluluğunun 9 akrobat/dansçısı tarafından sahnelenen gösteride dokunma, tat ve koku gibi duyuları ele alarak seyirciye 90 dakika süresince enerjik ve zengin bir ziyafet sunacak. Her şeyi ile kullanıma hazır büyük bir mutfak dekoru içinde gerçekleştirilecek gösteri boyunca dansçılar yürekleri hoplatan akrobasi hareketleri ve kendi besteledikleri müziklerle çocukluk anıları, ikili ilişkiler ve aile hikâyelerini sahneden izleyicilere aktaracak. Gösterinin sonunda ise izleyenleri “tatlı” bir sürpriz bekliyor.

Gösteri için hazırlanmış özgün müziklerin yanı sıra, tanıdığımız ve sevdiğimiz müziklerin farklı yorumları da gösteriye eşlik edecek. İstanbul’dan önce Almanya, İsveç, Fransa, İtalya, Avusturya, İspanya gibi ülkelerde de sahne alan ve 2014 yılında Montreal’de CINARS Bienali’nin açılış gösterisi olan “Mutfak ve İtiraflar” sahnelendiği bütün şehirlerde kapalı gişe oynadı ve izleyicinin büyük beğenisini kazandı.

Gösteri, 23 Aralık Çarşamba, 24 Aralık Perşembe, 25 Aralık Cuma günleri 20.30’da, 26 Aralık Cumartesi günü 15.00 ve 20.30’da iki ayrı performansla, 27 Aralık Pazar günü ise 15.00’da izleyicilerle buluşacak. Gösterinin biletleri Biletix satış noktaları, Biletix çağrı merkezi (0216 556 98 00), Biletix web sitesi (www.biletix.com) ve hizmet bedelsiz olarak İKSV ana gişeden (İKSV ana gişe Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açık.) temin edilebilir. Lale Kart sahipleri biletlerini %25’a varan özel indirimlerle alabilir.
Ayrıntılı bilgi için: iksv.org