'Taht Oyunları' Doğaçlama Tiyatro Festivali'nde

'Taht Oyunları' Doğaçlama Tiyatro Festivali'nde
'Taht Oyunları' Doğaçlama Tiyatro Festivali'nde
'Game of Thrones'u bir de tiyatro sahnesinden, üstelik tamamen doğaçlama bir oyunla izlemek ister misiniz? 13-16 Mayıs arasında düzenlenecek 4. İstanbul Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivali kapsamında bu kez bir 'Taht Oyunları' doğaçlaması da olacak...

Sahnede karşınıza çıkacakların sadece sizin değil; oyuncuların, yönetmenin, kısaca tüm oyun ekibininin de ancak oyun oynanırken ilk defa görülebileceği 'doğaçlama oyunlar' yarın başlayacak bir festivalde bir araya geliyor. Hem de İsveç'ten İsrail'e farklı ülkelerden tiyatro ekiplerinin katılacağı bir festivalde... 4. İstanbul Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivali 13–16 Mayıs tarihlerinde 'Doğaçlama Paylaşır' sloganıyla Kadıköy Terminal Sahnesi’nde gerçekleşecek. istanbulimpro’nun organizasyonu ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen festival, 2012 yılından bu yana dünyanın ve Türkiye ’nin pek çok şehrinden doğaçlama oyuncularına ev sahipliği yaptı.
50’li yıllardan bu yana dünya tiyatro sahnelerinde dikkat çekici bir hızla yayılan doğaçlama tiyatro pratiği ya da uluslararası ifadesiyle 'impro' ülkemizde de son yıllarda ilgiyle takip ediliyor.
SON SLOGAN: DOĞAÇLAMA PAYLAŞIR
Bugüne kadar “Doğaçlama umut verir”, “Doğaçlama birleştirir", “Doğaçlama özgürleştirir” sloganlarıyla gerçekleşen festival, bu yıl “Doğaçlama paylaşır” sloganıyla düzenleniyor. Festivalin öncelikli amaçlarından biri paylaşmak. Festival boyunca Türkiye’de faaliyet gösteren doğaçlama tiyatro toplulukları ve yurt dışından gelen oyuncular gerek karma performanslarla, gerek festival sürecinde düzenlenen Atölye çalışmalarıyla yepyeni deneyimler yaşama imkânı bulacak.

BU OYUNLAR SAHNEDE, OYNARKEN YAZILIYOR 
Türkiye’den katılacak doğaçlama oyuncuların yanı sıra İsrail, İsveç, Belçika, İtalya, Seattle, Almanya’dan gelecek oyuncular bu yıl festivalin konukları. Muhit Kadıköy, Küçük Salon ve Albi’nin desteklediği festivalin açılışı, 13 Mayıs Çarşamba akşamı 20.30’da Türkçe-İngilizce oynanacak olan tüm katılımcı ülkelerin kendi oyunlarını paylaşacağı karma bir gösteri ile gerçekleşecek.

14 Mayıs perşembe akşamı saat 20.30'da ise sahnede, konsepti Koray Tarhan ve Tolga Erdoğan'a ait olan 'Bir Zamanlar...' olacak. Bu kez dünya impro oyuncuları eşliğinde, henüz kimsenin bilmediği bir öykü sahneye taşınacak. Ressam Blandine Hélary'nin oyun anında yaptığı resimler, seyircinin çağrışımları sahnedeki oyuncularla buluşacak ve henüz kimsenin bilmediği bir öykü seyircinin gözleri önünde yazılacak. Bu öykünün kahramanı kim, neler hayal ediyor, neler yaşıyor... Bu soruların yanıtını oyun anına dek kimse bilmiyor...  

TAHT MÜCADELELERİ ÇOK SERT GEÇECEK! 
Aynı gece 21.45'te ise festivalin özel formatı olan 'Improv of Thrones', popüler TV dizisi 'Game of Thrones'a bir selam sarkıtarak, 'Winter Has Just Arrived' diyecek. İsrail, İsveç, Belçika, Seattle, İtalya, Almanya ve Türkiye'den oyuncuların 'Taht kavgaları' İngilizce olarak doğaçlama sahnesinde olacak… Yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür sürebildiği bir diyar, içten içe nifakla kaynamaktadır… Kış, tüm impro oyuncuları için olduğu kadar 'Yedi Krallık' için de uğursuz alametlerle gelmektedir… Taht mücadeleleri her zamankinden daha sert geçecek!
Bu yıl festival boyuncu yapılacak atölyelerin çoğunluğu fiziksel impro üzerine olacak.

Oyun ve atölye programının tamamı www.kadikoyterminal.com adresinde.