Taksici görünümlü 'Meddah'

Taksici görünümlü 'Meddah'
Taksici görünümlü 'Meddah'
Caner Özyurtlu'nun yönettiği 'Yok Artık', Demet Evgar, Serkan Keskin, Şebnem Bozoklu, Algı Eke, Çağlar Çorumlu gibi isimlerin yer aldığı son derece güçlü kadroya rağmen vasatı aşamıyor.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

YOK ARTIK (Not: 2.5/5)
Yönetmen: Caner Özyurtlu
Oyuncular: Murat Akkoyunlu, Şebnem Bozoklu, Çağlar Çorumlu, Algı Eke, Demet Evgar, Serkan Keskin
Yapım: 2015, Türkiye
Süre: 99 dakika

Son dönem (ki bu dönemin zaman aralığı neredeyse 10 yıllık bir süreye tekabül ediyor) yerli yapım komedilerinde karşımıza çıkan temel problem, filmlerin zayıf bir omurgaya eklemlenmiş skeçler dizisinden oluşmasıydı. Hal böyle olunca da bölük pörçük ve genele ulaşamayan filmler izliyorduk; hâlâ da izliyoruz. Haftanın iddialı komedisi ‘Yok Artık!’ böylesi bir ‘örtülü’ durumu ortadan kaldırmış ve “Biz, direkt skeçler anlatacağız” diyerek yola çıkmış gibi.

Muazzam '45 Yıl'

İhtiyarlara yer varmış!

Film hoşsohbet taksici Fikret’in etrafına anlattığı dört öyküden oluşuyor. Projenin yaratıcıları bu birleştirici unsuru, karakterin eline baston vererek bir tür ‘Meddah’ geleneği içine oturtmak istemişler.
Lakin bütün bu kâğıt üzerindeki iyi niyetli çabaların peliküle yansımasında etkileyici bir film ya da skeçler toplamı bulamıyoruz. ‘Ayrılık’ adlı öykü diğerlerinin önünde birkaç adım önde duruyor, ama diğer üçü vasatı aşamıyor. Filmin bir başka problemi de elindeki son derece güçlü kadroyla istenilen verimi alamaması olmuş. ‘Olağan Şüpheliler’e yapılan gönderme de ‘Hoş bir sada’dan öteye gidememiş. Bu durumda insan şöyle düşünüyor: “Bu kadar sinema bilgisi ve sevgisinin karşılığı, böyle bir film mi olmalıydı?”

Önümüzdeki tabloda da bize (yani ‘eleştirmen’ tayfasına) düşen de, bu yaratıcı ekibin ve oyuncu kadrosunun daha iyi ve derin projelerde karşımıza çıkma ihtimalini sevmek!


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Türkiye

  ,

  Demet Evgar

  ,

  film

  ,

  zaman

  ,

  derece

  ,

  2015