Taksim'e piramit geliyor!

Taksim'e piramit geliyor!
Taksim'e piramit geliyor!

Dönüşüm Muhteşem Olacak performansı izleyici olarak herkese açık.

Sanatçı Işıl Eğrikavuk'un kentsel dönüşümden esinlendiği 'Dönüşüm Muhteşem Olacak!' adlı performansı bu akşam Salt Beyoğlu'nda. Talk show formatındaki performansı Sevim Gözay sunacak

‘Dönüşüm Muhteşem Olacak’ nasıl ortaya çıktı? Taksim Yayalaştırma Projesi ve Topçu Kışlası imajlarını görünce mi Taksim’e piramit kondurmaya karar verdiniz?
Evet, çok da zor olmadı aslında, yalnız yer darlığı sebebiyle ancak Mısır’daki en küçük piramidi getirebiliyoruz! Neyse şaka bir yana, senaryonun araştırma safhasında pek çok kentsel dönüşüm projesi inceleyip, mimar ve şehir plancısıyla konuştuk. Yapılan projelerin arasında gerçekten o kadar uçukları var ki bizimki onların yanında çok da absürd durmuyor diyebilirim. Taksim’i merkeze almamızın sebebi ise buranın hem buraya yapılmakta olan müdahalelerin çok fazla tartışılması, hem de Taksim’in pek çok insanın ortak belleğinin kesiştiği bir alan olması. 

Nasıl bir performans izleyeceğiz? 

Performans talk show formatında ilerliyor. Sunucusu ise televizyondan tanıdığımız bir isim, Sevim Gözay. Konuk isimler arasında Mısır’ın Elif Şafak’ı olarak bilinen(!) ünlü yazar Amira Hussein ve rapçi Fuat da yer alıyor. Tahrir meydanında geçen bir aşk hikâyesinden başlayıp piramitlerin Taksim Meydanı’na yerleştirilmesine uzanıyoruz. Sürprizler de var tabii... Spot Üretim Fonu’nun desteğiyle geçekleştirdiğimiz performans, izleyici olarak herkese açık.
İşlerinizde gerçeklik algılarımızla oynamak için absürd unsurlar kullanıyorsunuz. Peki gerçeklikle meseleniz nedir?
Mutlak bir ‘gerçeklik’ tanımının olduğuna inanmıyorum. Gerçek diye tabir ettiğimiz olgular kimlik, zaman ve üzerinde yaşanılan coğrafyaya göre değişebilen veriler. Ben yaptığım güncel sanat işlerinde hikâyeler üzerinden seyirciye biraz bunları sorgulatmaya çalışıyorum. Bir diğer nokta da hikâyeleri anlatan karakterlerin oynadıkları rollerle bağlantılı. Oyuncuların gerçek kimlikleriyle oynadıkları rolü karıştırarak, iki kollu hikâyeler anlatmayı seviyorum.
Hürriyet Daily News’ta gazeteci olarak çalışıyorsunuz. Gazeteci olmanız işlerinize nasıl yansıyor?
Bu benim için besleyici bir durum, zira yaptığım sanat işleri de medya temsillerini, gazete haberlerini ve insan hikâyelerini temel alıyor. Güncel sanatta medya karşıtı söylem içeren ya da medya eleştirisi yapan pek çok var. Suçluyu işaret etmek işin en kolay tarafı belki de. Bense işin içinde olan biri olarak medyayı kullanıp bu duruma dair bir şeyler üretmek istiyorum.
‘Dönüşüm Muhteşem Olacak’, bu akşam saat 18.00’de Salt Beyoğlu Açık Sinema ’da. Performansın sergisi ise 19 Ekim-24 Kasım arasında Setüstü’ndeki Spot Ofisi’nde.