Tam bir Don Kişot'tu

Tam bir Don Kişot'tu
Tam bir Don Kişot'tu
Cumartesi gecesi aniden aramızdan ayrılan tiyatro eleştirmeni ve Evrensel gazetesi yazar Üstün Akmen salı sabahı Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nden uğurlanacak.

RADİKAL - Cumartesi gecesi geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda eden tiyatro eleştirmeni ve yazar Üstün Akmen'in ardından, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği bir açıklama yayımladı. Tiyatro eleştirmeni, Tiyatro Dergisi Eski Yayın Kurulu üyesi ve yazarı, Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Genel Başkanı ve Evrensel gazetesi yazarı Akmen; salı sabahı 10.30'da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde düzenlenecek törenin ve öğle namazını müteakip Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek.
Akmen'in de uzun süre başkanlık görevini üstlendiği TEB'den gelen ve yönetim kurulu adına birliğin başkanı Ragıp Ertuğrul'un imzasını taşıyan açıklama şu şekilde: 

Uzun yıllar birliğimizin başkanlığı görevini yürütmüş olan değerli kültür adamı, iyi insan Üstün Akmen’in ani vefatı tüm tiyatro camiasını üzüntüye boğmuştur. Akmen, eleştiri disiplinini salt tiyatro alanıyla sınırlandırmamış tüm sahne sanatlarını kucaklamanın yanı sıra kültür politikalarına yönelik bir uygulama arenası olarak da görmüştür. Akmen, kültür ve sanat alanındaki çalışmaları süresince, yerel ve ulusal kültür platformlarının öncü destekçisi, kültürel mekanizmalarda ortaya çıkan aksaklıkların yılmaz takipçisi oldu. Kültür ve sanat adına yapılan yanlış uygulamalara tepkisini her zaman anında koydu. Sanatçıların susturulmaya çalışılması, sanat eserlerinin halkla buluşmasının engellenmesi karşısında toplum adına hep hesap sordu.
TEB (Tiyatro Eleştirmenleri Birliği) Başkanı Ragıp Ertuğrul, Akmen için “Eleştiri alanında tam bir tiyatro emekçisi olarak çalıştı. Tiyatro, opera, bale ayırt etmeden tüm sahne sanatlarına aynı ilgi ve emeği gösterdi. Gözlemleriyle özellikle genç kuşak sanatçıların performanslarına can kattı. Sanat arenası açısından bakıldığında ise heyecanı, cesareti ve dobralığıyla tam bir Don Kişot’tu” dedi.
Eleştirilerini, bilgiye, görgüye, samimiyet başta olmak üzere tüm insani hislere dayandırarak ve adalet terazisinde tartarak toplum yararına sunmasıyla kendine özgü yazım türünü oluşturmuştur. Üstün Akmen’in eleştiri yazıları, bir dönemin toplumsal belleği olarak eleştiri dünyasında kalıcı olarak yer bulacaktır.
Sevenlerin, dostların Başı sağolsun…

ÜSTÜN AKMEN KİMDİR?

Üstün Akmen, 1943 yılında İstanbul’da doğdu. Şişli 19 Mayıs İlkokulu’nu, İtalyan Lisesi ve Ticaret Okulu’nu, İstanbul İktisat Fakültesi’ni bitirdi. 1960’lı yıllarda Atilla Berkan, Şerif Yüzbaşıoğlu ve Ergun Özer orkestralarında profesyonel şarkıcılık yaptı.
Üstün Akmen, bir süre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda Medya ve İzleyici Koordinatörü, Genel Yayınlar Yönetmeni olarak çalıştı. 2001-2005 yılları arasında dört buçuk yılı aşkın bir süre Uluslararası P.E.N Kulüpleri Federasyonu Türkiye Merkezi’nin Genel Başkanlığını üstlendi. Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi Genel Başkanıydı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayın organı Bizim Gazete ve Evrensel gazetesinde yazıyordu.

Eserlerinden bazıları: Çarşafın Gizlediği Dişilik, Suçsuz Laleler, Bir Günlük Dost, Kör Bakkalın Gözleri, Veee Perdeee, Yârim Nereyi Mesken Tuttun, Üçüncü Zil, Provasız Yaşam…