Tam finale yakışır gece

Festivalin caz dolu geceleri bugün noktalanıyor. CRR Konser Salonu'nda, önceki iki gündür olduğu gibi, bu gece de, dünyaca ünlü iki cazcıyı John Scofield ve Babby Previte...
Haber: ORHAN KAHYAOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Festivalin caz dolu geceleri bugün noktalanıyor. CRR Konser Salonu'nda, önceki iki gündür olduğu gibi, bu gece de, dünyaca ünlü iki cazcıyı John Scofield ve Babby Previte, ekipleriyle dinleyeceğiz. Mercan Dede ise 'The Secret Tribe Featuring' projesiyle Maslak Venue'de olacak.
Konserlerden ilki, caz ortamının çeyrek yüzyıldır adından sıkça söz edilen gitaristi John Scofield'ın Trio'sunun. Scofield'ı, Türkiyeli cazseverler, çeşitli gruplarıyla burada verdiği konserlerle; çoğu piyasada olan albümleriyle tanıyor.
Davulun avantajları
En önemli özelliğinin soul, funk ve rock gibi müzik türleriyle cazı kaynaştırıp, tamamen kendine ait bir sound'u devamlı yenilemesi, derinleştirmesi olduğunu belirtip bu gece sahne alacak ikinci grup, Bobby Previte's Bump The Renaissance Band'den bahsedelim.
New York caz ortamının en ilginç müzisyen ve kompozitörlerinden Previte'ın ayrıcalığı; tamamen özgün besteleriyle caza benzerine az rastlanır tınılar, sesler katabilmesidir. Bir tür deneycidir. Enstrümanının davul olması, müziğinde değişken rolünü hep öne çıkarır.
Yaratıcı, dinamik, doğaçlamacı ruhu önde bir davul tekniği var. Previte, İstanbul'a son dönem grubu 'Bump The Renaissance' ile geliyor.
Bu grupta üflemeli çalgıları Marty Ehrlich, trombonu Curtis Fowlkes çalıyor. Piyano çalan Wayne Horvitz, New York caz ortamında tanınıyor. Kendisi aslında bir grup lideri olan Horvitz'in grup sound'unun biçimlenmesinde aktif rolü var.
Ve bir ilginç olay da, büyük basçı Steve Swallow'un, Scofield Trio konserinden sonra, Previte'nin grubunda da sahne alması. Swallow ustayı bir kez daha dinlemek heyecan verici. Previte, ortalama caz duyarlılığını devamlı kompozisyonlarıyla etkileyen, değiştiren bir isim. Köşede durmayı seviyor. Eğitmen yanıyla da dikkat çekiyor. Onun gruplarında çalan çarpıcı müzisyenler arasında; Wayne Horvitz, Steve Swallow yanından, John Zorn gibi ustalara da rastlanmıştır.
Davulcunun anılmaya değer albümleri arasında 'Pushing The Envelope', 'Claude's Late Morning', 'Empty Suits' ve 'Hue And Cry'ı anımsatmak gerek.
Bu arada saat 23.00'te Maslak Venue'de sahneye çıkacak Mercan Dede'nin de festivale yakışır bir finale imza atacağına kuşku yok. Kısacası tam finale yakışır bir gece olacak.