Tandırın küllerinden şüpheler doğdu

Tandırın küllerinden şüpheler doğdu
Tandırın küllerinden şüpheler doğdu
'Tandırda yanan Oxford bursu' haberinin izini sürdük. Meğer 'belgeler' geçen sene yanmış. Burs konusu doğru değil, resimler de çalıntı
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Oxford Üniversitesi’nden gelen burs belgeleri ‘yanlışlıkla’ tandırda yanan Şeyhmus Kino ile ilgili ortaya çıkan detaylar kafaları karıştırdı. Buna göre Kino’nun çizdiği söylenen pek çok resim ünlü ressamların eserlerinden alınma veya esinlenme. Oxford’dan gelen burs konusu doğru değil ve Somali’ye bağışlandığı söylenen 350 bin lira ile ilgili soru işaretleri var.
Önceki gün çeşitli gazetelerde yayımlanan bir habere göre Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki Leyla Kino, 17 yaşındaki oğlu Şeyhmus Kino’nun, İngiltere’deki Oxford Üniversitesi’nden gelen burslu okuma teklifini yanlışlıkla ekmek pişirdiği tandırda yaktı. Haberin detayları ise olaydan daha ilginçti. Şeyhmus Kino, daha evvel Almanya’nın ‘Mannheim Eyaleti’nde düzenlenen ve dünyanın birçok ülkesinden yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı ‘Hayal dünyasında serbest çalışmalar’ adlı resim yarışmasında birinci olmuştu. Yarışmada büyük ödül 350 bin lirayı kazanan ve hepsini Somali’deki engellilere bağışlayan Kino, yetkililerden yardım bekliyordu.
Olayın duyulmasının ardından başta AB Bakanlığı’nın yardım için devreye girdiği ifade edilirken, Kino’nun pek çok ‘resmi’ ya çalıntı ya da esinlenme barındırıyor. Elde edilen bilgiler de bu karanlık noktaları destekler nitelikte. 

Neler kafa karıştırdı?

* Şeyhmus Kino imzalı ödül verildiği söylenen resim, ressam Rob Gonsalves’in ‘Community Portrait’ adlıeserinin karakalem röprodüksiyonu. Diğer resimler de Ray Massey ve Veri Apriyatno imzası taşıyor.
* Almanya’da ödül verdiği söylenen ve ‘200 bin ressamın’ katıldığı yarışmayla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor. Öte yandan 350 bin lira, bir resim yarışması için hayli büyük bir ödül. Hem Almanca hem de İngilizce kaynaklarda da ‘Hayal belirtilen isimde bir yarışma yer almıyor. Bu arada Mannheim’ın Almanya’nın bir eyaleti değil, kenti olması da işin dikkat çeken bir diğer yanı.
* Oxford Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü, sadece ortalaması 5.00 olan Anadolu Lisesi mezunlarının başvurularını kabul ediyor. Ancak Şeyhmus düz lise mezunu… Bir diğer dikkat çeken nokta da okulun öğrenim muafiyeti belgeleri rahatlıkla internetten temin ediliyor. 

Hepsi bir sene önce olmuş

Konuyla ilgili Radikal’e konuşan Şeyhmus Kino, üniversitelerden gelen burs belgelerinin geçen sene tandırda yandığını, ancak ‘medyaya çıkmak istemediği’ için bunun bir sene boyunca haber olmadığını söyledi.
Mannheim’da ödül aldığı söylenen yarışmayla ilgili dokümanların da bu dosyanın içinde bulunduğunu anlatan Kino, bu yüzden yarışmanın adını unuttuğunu ifade etti. Resimlerin çalıntı olduğuna dair iddialara ise genç ressam, “İnternette benim adıma açılan pek çok hesap var. Zaten benim çizimim çok iyi değil, ben o ödülü fikir ve düşünce sayesinde kazandım” diyor.
Kino’nun Hürriyet İnternet’teki bağış yorumu ise şöyle: “Yarışmayı kazanan kişi kazandığı ödülü bağışlamak zorundaydı. Hayallerimin peşini bırakmayacağım. Ben Leonardo Da Vinci gibi tanınmak, Picasso gibi tablolarında anlam aramak ve Dali gibi sürrealist olmak istiyorum.” 

İsim hâlâ muamma

Şeyhmus’u yönlendiren, ‘başarılarından’ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü ve ajansları haberdar eden öğretmeni Faik Korhan’la da konuştuk. Yarışmanın ismiyle ilgili net bir bilgi veremeyen Korhan, Şeyhmus’un başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkelerden birincilikler kazandığını, hem Türkiye ’den hem de Oxford’dan yardım etmek için pek çok kişinin devreye girdiğini anlattı. Korhan, bazı özel kuruluşların ve televizyon kanallarının da Şeyhmys’u İstanbul ’a davet ettiğini de söylüyor.