'Tango benim için bir isyandı'

'Tango benim için bir isyandı'
'Tango benim için bir isyandı'

Melingo?ya göre tango, ?Biraz da mutluluğu bulma sanatına benziyor.?

Haber: GÜLAY ACAR / Arşivi

İSTANBUL - Tutkulu tango şarkıcısı Roberto Goyeneche’den biraz alın, alternatif müziğin tehlikeli adamı Nick Cave’le biraz karıştırın, Tom Waits’in sanatçı titreşimlerini katıp, biraz Gainsbourg ekleyip, bütün bu boğuk sesli efsanelerle, isyankar bir adamı karıştırın... Buenos Aires’li şarkıcı Daniel Melingo’dan bahsediyoruz. Tangoya geçmeden önce rock gruplarında gitar ve saksofon çalan Melingo, grubu Los Ramones Del Tango ve teatral şovuyla bu akşam Ghetto’da.
Gençlik yıllarında Arjantin’deki diktatörlüğe isyan edip Brezilya’ya giden Melingo, burada bir rock grubuna katıldı. 1982 yılında ülkesine dönüp, baskıya karşı tutumunu göstererek isyancı kişiliğiyle tangoyla karışık rock yapmaya devam etti. Ardından tangonun farklı bir versiyonuyla işçi sınıfının hislerine tercüman oldu. Latin Grammy adaylığı da bulunan Daniel Melingo’yla Ghetto’daki konseri öncesi elektronik posta marifetiyle bağlantı kurduk.
Tango hayatınıza nasıl girdi?
Ailem zaten klasik tangoyu çok severdi. Arjantin’de tango tüm yoksulluklara, imkansızlıklara, siyasi bunalımlara ışık tutan bir ayna gibidir. Hep hayatımızda vardı. Önce klarnet çaldım, sonrasında kendi bestelerimi yaptım. Tango benim için bir çeşit isyandı. Tango, Arjantin’de sokaklarda yaşan bir kültürdür, olmazsa olmazdır.
Müziğinizin Arjantin’de ve tüm dünyada tutmasının sebebi sizce ne?
Yaptığım müzik biraz daha sert temeller üzerine kurulu. Rock müzikten esinlendiğimi her zaman söylerim. Bu isyankar müzik, ordunun diktatörlüğünde ve sistemin çöküşüne bir çeşit tepkiydi. Dünyada ve benim ülkemde her zaman siyasetle ilgili protest bir tavır vardır. Benim müziğimde de bu var.
Şarkılarınızı konuşur gibi söylüyorsunuz... Tangoda bulmamız gereken böyle bir şey mi?
Evet şarkı söylerken, konuşur gibi anlatıyorum. Nefes alış verişleri anlatırken bile yaşar gibi ekliyorum müziğe. Hep özgün bir şeyler yapmak istemişimdir. Hınzırca içimden gelenleri söylüyorum. Bence bunlar samimiyetimizin bir göstergesi olarak tangonun asi ve festival tarzını yansıtıyor.
Tangoyu tanımlamanızı istesek...
Tango, bir dengeleme sanatı. Düşmeden salınmak, kıvrılmak... Biraz da mutluluğu bulma sanatına benziyor. Tango şarkılarına yeni bir hayat bulmaya çalışarak, Arjantin’de sokaklarda yaşayan tango anlayışına empoze ederek süren bir tür. Tango zaten yoksulluklara, fakirliklere yaralarımıza ayna tutan bir şey...
Size bohem bir Buenos Aires’li diyorlar. Neden?
Kendi hayal dünyamda yaşayan, korkusuz bir maceracı gibiyim. Tangonun kendi çılgınlığına ve tutarsızlığına bir şekil vermeye çalıştım. Müziğimde naifliği yakaladığıma inanıyorum. Yani tangonun içinden ateş çıkan doğallığını...

Daniel Melingo ve grubu Los Ramones Del Tango bu akşam saat 22.30’da Ghetto’da.