Tanrı bu şarkılarda yer alıyor

Tanrı bu şarkılarda yer alıyor
Tanrı bu şarkılarda yer alıyor
'Mrs. Robinson', 'Sound of Silence' gibi hitlere imza atan efsane müzisyen Paul Simon bugün ilk kez İstanbul'da, Caz Festivali'nde sahneye çıkıyor. Simon, Mojo'ya konuştu

Pop müzik ile world music arasındaki köprüyü kuran adam Paul Simon. Efsane Simon & Garfunkel’ın söz yazarı, bestecisi. Simon ve Garfunkel’ın yüksek dozda rekabet içeren ilişkileri, 25 milyondan fazla satan son stüdyo albümleri ‘Bridge Over Troubled Water’la son buldu ama Simon’dan ‘Mrs. Robinson’, ‘Sound of Silence’, ‘50 Ways to Leave Your Lover’, ‘You Can Call Me Al’, ‘Graceland’, ‘Obvious Child’ ve ‘Late in the Evening’ gibi solo hitler geldi. 2011’in ilkbaharında çıkardığı ‘So Beautiful or So What’la Avrupa turnesine çıkan Simon, bu akşam da İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Açıkhava’da. MOJO dergisinin Paul Simon’la yaptığı röportajdan tadımlık bir bölüm.
Yeni albümünüzü gözden geçirirken ister istemez ruhani lafını aklımdan geçirdim.
Haklı bir değerlendirme. Ancak bu kendini dine vermektense daha çok hayatımızın bu unsuruna ilgi duymakla alakalı. Bu ‘ruhani’ şey, başka bir kelime bulmak istesem de, herhangi bir dine katılmayı ya da yeniden dahil olmayı istediğim anlamına gelmiyor. Bence dinler, insanlık için rahatlatıcı bir şey olduğu kadar başlarına dert de. Tanrı kesinlikle bu şarkılarda yer alıyor ama hiçbir zaman dini bir bağlam içinde değil. 

Bu albümde Bob Dylan da şarkı söylemeyecek miydi?
Evet ama sana neler olduğunu anlatayım. Albüme ismini veren ‘So Beautiful Or So What’ı yazdım. Ve şarkıdaki iki dizenin Bob’a yakışacağını düşündüm. Ortak menajerimiz vasıtasıyla Bob’a haber gönderdim. Kulağıma ilk gelen, Bob’un şarkıyı sevdiğiydi. Ama sonra haber çıkmadı. Benim de albüm için bir son tarihim vardı. Belki Bob, turnelerinden dolayı bitkin vaziyettedir, belki vermiş olduğu başka sözler vardır diye düşündüm. Gerçekten önemli bir şey değil yani. 

İlk kez hangi şarkıyı yazdığınızda “Bu, gerçek bir ses, ne çok toy ne de çok özenti” diye düşündünüz?
Zor bir soru. Çünkü gençken beni yansıtmayan bir şarkı yazıp yazmadığımın farkına varmazdım. ‘The Sound of Silence’ı yazdığımda çok memnun kalmıştım. ‘Bridge Over Troubled Water’ı yazdığımda ise “Bu benim için alışılmadık kadar güzel, genelde yazdıklarımdan daha iyi bir şarkı” diye düşünmüştüm. 

Yakın bir zamanda, kendinizi popüler şarkı yazarları mabedinin zirvesinde görmediğinizi söylemiştiniz. Size göre kim zirvede?
Gershwin, Berlin ve Hank Williams’ı koyardım. Muhtemelen Paul McCartney’yi de oraya yerleştirirdim. Sonra da Richard Rodgers’la Lorenz Hart’ı. İkinci sırada ise Lennon var, Dylan var, Bob Marley ve Stephen Sondheim var, belki ben de oradayım. 

Hiç yeni bir Simon & Garfunkel albümü çıkaracak mısınız?
Beraber bir albüm çıkarmayacağız, hayır. Ama bizi yine beraber sahne alırken resmedebiliyorum. 10 ya da 15 performans. O yeterli olacaktır. 

Ekim’de 70’inize basıyorsunuz yine de. Nasıl görünüyor manzara?
Oldukça iyi. Bir fark hissetmiyorum. Saçlarım beyaz ama yine de beyzbol topunu atabiliyorum, koşabiliyorum, sahneye çıkabiliyorum. Ama 10 sene sonrasında ne olur bilemem.

Paul Simon albümleri yeniden
Paul Simon’ın dört albümü Sony Music tarafından yeniden yayınlamdı. Sanatçının 1972 tarihli ‘Paul Simon’, 1973 tarihli ‘There Goes Rhymin’ Simon’, daha önce yayımlanmamış iki şarkı ile 1975 tarihli ‘Still Crazy After All These Years’ albümünün yeni versiyonu ve en ünlü Paul Simon hitlerinin yer aldığı 1974 konser kaydı ‘Paul Simon In Concert Live Rhymin’ albümü genişletilmiş versiyonlarıyla konser öncesi müzik marketlerde satışa çıkarıldı.