Tarih fotoğrafla yazılır

Belgesel fotoğrafın toplumlar için görsel bellek olduğu bilincini geçtiğimiz yüzyılın başında keşfeden Amerikalılar, hiç vakit kaybetmeden ellerine geçen fotoğrafları arşivlemeye başlamış.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Belgesel fotoğrafın toplumlar için görsel bellek olduğu bilincini geçtiğimiz yüzyılın başında keşfeden Amerikalılar, hiç vakit kaybetmeden ellerine geçen fotoğrafları arşivlemeye başlamış. Bu amaçla kurulan Birleşik Devletler Ulusal Arşivi (NARA) derhal işe koyulmuş ve kendileriyle çalışan fotoğrafçıların ürünlerini, basın fotoğrafçılarının çalışmalarını ve kimin tarafından çekildiği belli olmayan ama tarihi olaylara tanıklık eden fotoğrafları toplayarak bir arşiv oluşturmuş.
Bir yüzyıl böyle geçti
Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi'nde devam eden 'Yüzyılın Fotoğrafları' sergisi, işte bu arşivden seçilen yapıtlarla Amerikan fotoğrafının 100 yılını gözler önüne seriyor ve belgesel fotoğrafın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anımsatıyor bizlere...
'Yeni Yüzyıl', 'Büyük Savaş ve Yeni Dönem', 'Büyük Bunalım ve Yeni Düzen',
'Alevler İçinde Bir Dünya', 'Savaş Sonrası Amerika' ve 'Yüzyılın Sonu' bölümlerinden oluşan sergide, hem Amerikalılar, hem de insanlık için önemli birçok olayın fotoğraflarını bulmak mümkün.
Sergi, göçmenlerin Ellis Adası'na ayak
basması, 1908 San Francisco depreminin yıkıntıları, Amerika'da keşif ruhunun önemli temsilcileri Wright Kardeşler'in ilk uçakla uçuşu, Empire State'nin inşaatı, ırkçı Klu Klux Klan tarikatı, 1930'lardaki Büyük Bunalım'da yaşananlar, Pearl Harbour Baskını, Normandia Çıkarması, Kore ve Vietnam Savaşı, insanoğlunun Ay'a ayak basması, skandallı Nixon dönemi, Körfez Savaşı, saksofonlu Clinton dönemi gibi birçok konuya ilişkin fotoğraflarla bir nevi yüzyılın özeti niteliğinde.
Fotoğraflar kadar önemli olan bir başka konu ise sergide portfolyosu bulunan fotoğrafçılar. Sergide, yüzyılın başında objektifi toplumsal olaylara doğrultarak fotoğrafın belgesel yönününün keşfedilmesini sağlayan Lewis Hine'nin en önemli fotoğraflarının bir bölümü portfolyo olarak sunuluyor. İki dünya savaşı arasında Amerikalıların günlük yaşamlarını fotoğraflayan George W. Ackerman'ın, 1930'lardaki Büyük Bunalım sırasında çektiği fotoğraflarla o dönemi en iyi yansıtan fotoğrafçılar arasında bulunan Dorothea Lange'ın ve 30 yıldır 'öteki' Amerikalıların yaşayışlarını fotoğraflayan Danny Lyon'un portfolyosuna da rastlamak mümkün sergide.
'Yüzyılın Fotoğrafları' sergisi
19 Mayıs'a kadar Yapı Kredi Sermet
Çifter Kütüphanesi'nde görülebilir.
Tel: 0212 280 65 55