Tarihe ışık tutan '1001 İcat'

Tarihe ışık tutan '1001 İcat'
Tarihe ışık tutan '1001 İcat'

İslam medeniyetinin bilim ve teknolojiye 1000 yıllık katkısı, Sultanahmet Meydanı nda sergileniyor.

İSTANBUL - İslam medeniyetinin, dünya bilim ve teknolojisine 1000 yıllık süreçte yaptığı katkının interaktif olarak aktarıldığı ‘1001 İcat’ sergisi, Londra’dan sonra İstanbul’da. Sultanahmet Meydanı’nda 1000 metrekarelik kapalı alanda açılacak sergide bilim tarihinin görülebileceği birçok eserin yanı sıra teknolojinin yardımıyla sanal tarihi yolculuklar da yapılabilecek.
Bilim adamlarının günümüz dünyasının mühendislik, tıp ve mimarisine katkılarını interaktif bir şekilde ortaya koyan ve İslam medeniyetindeki kültürel, bilimsel mirasın yeni nesillere en doğru şekilde aktarılmasını amaçlayan sergi, 17 Ağustos -5 Ekim tarihleri arasında açık kalacak. İstanbul’dan sonra New York’a taşınacak ‘1001 İcat’, 7’nci yüzyıldan başlayarak 17’nci yüzyıla uzanan bilimsel mirası gözler önüne seriyor. Lagari’nin roket gücüne dayanan uçuşları, El-Cezeri’nin filli su saati, Hezarfen’in yaptığı kanatlarla uçuşu, Mimar Sinan’ın dehası ve birçok bilimsel eserin yer aldığı sergi alanı; ev, elışveriş, okul, hastane, şehir, dünya ve evrenin temsil edildiği yedi ayrı bölümden oluşuyor.
Londra’da açık kaldığı süre içinde 400 bin kişi tarafından ziyaret edilen sergi, Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı tarafından ALJ Sosyal Sorumluluk’un sponsorluğunda düzenleniyor. Ücretsiz olarak gezilebilecek ‘1001 İcat’ kapsamında ayrıca konferanslar da düzenlenecek. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  İslam

  ,

  17 Ağustos