@ErkanAktug

Tarzımı kafama göre belirledim

Tarzımı kafama göre belirledim
Tarzımı kafama göre belirledim
Oyuncu Güven Kıraç'ın imzasını taşıyan resimler 'Yüz Buldum' başlığı altında Çukurcuma'daki Corinne Butik Hotel'de sergileniyor. 3 Ocak'ta sona erecek sergi hakkında sanatçıyla konuştuk.
Haber: ERKAN AKTUĞ - erkan.aktug@radikal.com.tr / Arşivi

FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN

Resim nasıl başladı, küçüklükten beri var mıydı?

Yoktu. Ressam arkadaşım Harun Antakyalı’nın teşvik etmesiyle başladı. Onun atölyesinde bir gün ‘’yapar mısın?’’ dedi. Yapamam dedim. Çöp adam bile çizemezken şakayla başlayıp sonra devam etti.

“Yüz buldum yaptım, yaptıkça yüz buldum” diyorsunuz. Neden böyle düşünüyorsunuz ki? İsteyen resim yapabilir...
İstesen her işi yapabilir. Ben başka bir disipline ait bir sanatçı olduğum için kendi alanım dışındaki konularda çok dikkatli ve özenli davranıyorum. Bir şeyi yaparken illa eğitimini almak gerekmiyor. Alırsan elbet çok iyi olur ancak yaptığının kabul görmesi gerekiyor işi bilenler tarafından. Ben de işi bilenlerden kabul gördükçe böyle esprili bir şekilde yüz buldum dedim.

Resim yapmak nasıl bir motivasyon sağlıyor size?

Büyük bir rehabilitasyon, rahatlama, arınma ve sonunda somut bir şekilde ortaya bir şey çıktığı için müthiş bir keyif…

Sergide dışavurumcu tarzda resimleriniz var. Resim tarzınızı belirlerken nasıl bir süreç yaşadınız?

Kafama göre. Belki atölyesinde bulunduğum Harun Antakyalı’dan etkilendim. Kendi sevdiğim tarzda alıcısı olduğum tarzlarda resimler yapmayı tercih ettim.

Resimlerinizde ‘yüz’lere yönelmenizin nedeni nedir?

Yüz yaparak başladım, sonra da bir insan yüzünün içindeki sınırlarımı keşfetmek istedim. Ne kadar çeşitli yapabilirim.

Resimlerde ‘yüz’lere ifade katmak ile oyunculukta farklı karaktere bürünmek arasında ne gibi benzerlikler ve farklılıklar var?

Vallahi rollerin ve resimlerin ikisinde de büyük bir emek ve çaba var, birbirine benzememesi için.

Resimlerini üretme süreciniz nasıldır? Bir tabloya başlayıp hemen bitirir misiniz, yoksa aylarca uğraştığınız da olur mu?

Bir tabloya ikinci bir defa hiç girmedim. Bazılarını on beş dakikada bazılarını 2 saatte tamamladım. Bazı geceler dört tabloyu bitirdim.

Koleksiyonunuzda hangi ressamların tabloları var?

İlk olarak Reyhan Abacıoğlu’nun resmini almıştım bundan 15 yıl önce. Hoca Ali Rıza'nın bir taş baskısı var. Bir Adnan Turani'm var. Ters bir nü. Hocanın spatula tekniğiyle yaptığı ender işlerden. Yedi-sekiz sene önce Ankaralı bir galeride yakaladım. O benim için özeldir. Mustafa Ayaz, Ali Kotan, Mustafa Horasan, Avni Arbaş, Harun Antakyalı var.

Son olarak oyunculukla ilgili soralım. Yeni projeler var mı? Hangi film , dizi ya da tiyatroda izleyeceğiz sizi?

Beni Böyle Sev, üçüncü sezonunda devam ediyor. Önümüzdeki yıl bir film yapma ihtimali var ama adını şu anda söyleyemiyorum. Zamanı gelince duyurulur. Tiyatro şu dönemde yok.

Bu sezon hangi dizi girse birkaç haftada kalkıyor. Bir oyuncu olarak bu sizin motivasyonunuzu nasıl etkiliyor?

Bizim sektörümüzün üzerinde karabulutlar dolaşıyor. Bir geçiş dönemi yaşıyoruz anladığım kadarıyla önümüzdeki yılı merak ediyorum. Tabii ki kötü etkiliyor. İşlerin biranda bitmesi onur kırıcı her çalışan açısından sadece oyuncu açısından değil.