Tate Modern'in 2016 bombaları: O'Keeffe ve Rauschenberg

Tate Modern'in 2016 bombaları: O'Keeffe ve Rauschenberg
Tate Modern'in 2016 bombaları: O'Keeffe ve Rauschenberg
Dünyanın en etkili sanat kurumlarından İngiltere'deki Tate Modern, 2016 yılında 20. yüzyıl sanatının iki devi sayılan Amerikan sanatçılar Georgia O'Keeffe ve Robert Rauschenberg'ü ağırlayacağını duyurdu. Çiçek resimleriyle tanınan O'Keeffe, dünyanın en pahalı kadın sanatçısı rekorunu kırmıştı. Rauschenberg ise pop art'ın en önemli isimlerinden.

Sanat dünyasının en etkili kurumlarından Tate Modern, 2016 programını açıkladı. 20. yüzyıl sanatının iki devi sayılan Amerikan sanatçılar Georgia O’Keeffe ve Robert Rauschenberg’ü ağırlayacağını açıklayan Tate Modern, Francis Bacon’ın Liverpool’da, Paul Nash’in Tate Britain’da ve genç İngiliz sanatçı Jessica Warboys’un St. Ives’teki sergilerini de duyurdu.


Georgia O’Keeffe
Georgia O’Keeffe, Amerikan modern sanatının gelişiminde esas rolü oynayan isimlerin başında yer alıyor. O’Keeffe’nin 6 Temmuz 2016’da açılacak Tate Modern’deki sergisi, 20 yıldan bu yana İngiltere’deki en büyük sergisi olacak.

Detaylı çiçek resimleriyle tanınan O’Keeffe’nin 1932 tarihli ‘Jimson Weed/White Flower No 1’ tablosu, geçen yıl 44.4 milyon dolara satılarak kadın sanatçı müzayede rekorunu kırmıştı.

Tate Modern’in sergi direktörü Achim Borchardt-Hume, bu tarzda büyük bir sergi yapmanın sebebinin insanların kolaylıkla gidemeyeceği O’Keeffe gibi bir sanatçının işlerini herkese gösterebilmek olduğunu söylüyor.


Robert Rauschenberg
Borchardt-Hume, Amerikan pop art sanatının en önemli isimlerinden Rauschenberg için “1950’lerden 2000 yılının ortalarına kadar çok ilginç bir kariyeri oldu” dedi. 30 Kasım 2016’da açılacak serginin, 2008’den ölen sanatçının İngiltere’de 35 yıl sonra açılan en kapsamlı sergisi olacağı belirtiliyor.

İki dünya savaşını da gören ressam Paul Nash’ın Tate Britian’daki sergisi sanatçının bugüne kadarki en büyük sergisi olacak. Tate Liverpool’da ise Francis Bacon’ın yanı sıra geçen yıl ölen Avusturyalı ressam Maria Lassnig sergiler açılacak. Tate St. Ives ise genç İngiliz sanatçı Jessica Warboys’un sergisine ev sahipliği yapacak.

 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  İngiltere

  ,

  sanat

  ,

  Çiçek

  ,

  Kadın

  ,

  Modern

  ,

  sergi

  ,

  genç