'Tehlikeli' tiyatrodan 'ahlaksız ilişkiler'

'Tehlikeli' tiyatrodan 'ahlaksız ilişkiler'
'Tehlikeli' tiyatrodan 'ahlaksız ilişkiler'
Şehir Tiyatroları'nın 'Tehlikeli İlişkiler'deki 18. yy cinsel çeşitlemelerine bakışı, daha ne kadar muhafazakâr olunmasının beklendiği sorusunu akla getiriyor
Haber: ZEYNEP AKSOY / Arşivi

Stephen Frears’in bu “all star” filmine pek bayılmıştık. Devrim öncesi Fransası, aristokratlar arasında dönen oyunların binbir türlüsü, süs, püs, şahane oyunculuklar… Tabii filmin en cazip tarafı o dönem Avrupası ve bu dönem Türkiyesi’nde “ahlaksızlık” olarak da algılanan cinsel çeşitlemelerdi.
İstanbul Şehir Tiyatroları’nın ‘Tehlikeli İlişkiler’ini Aleksander Popovski dönem kostümü dışında bütün rokoko süs-püsünden arındırarak, fazlasıyla minimalist bir yaklaşımla sahneye taşımış. Hareketli dev aynalardan oluşan bir set var önümüzde ve bomboş bir sahne. O aynalarda karakterler kendilerini, birbirlerini görüyor, biz de karanlıkta kalan köşe-bucakları. Böyle yaparak, eserin belkemiği ilişkilere odaklanmak istemiş yönetmen sanki ve o ilişkileri çeşit çeşit perspektiften göstermek... İyi hoş da, bu kadar görsel anlamda “aşırı” bir dönemde geçen bir öyküyü, yine kendi döneminde, bu kadar yalın sahnelemek tamamen “oyunculuklara oynamak” demek. Oyunculuklar da ne yazık ki ortanın altı bir seviyede seyredince ve üstelik cinsel “ahlaksızlık” bile bayağı bir tıraşlanıp “üsluplu” denebilecek bir noktaya indirgenince, Şehir’in ‘Tehlikeli İlişkiler’i ancak orta yaş üstü ev hanımlarını heyecanlandırabilecek, oldukça sıkıcı bir prodüksiyon olmaktan öteye gidemiyor. 

İşte bizim canıyla uğraşılan Şehir Tiyatrolarımız halihazırda 18. yüzyıl Fransız aristokrasisindeki “cinsel ahlaksızlığı” anlatan bir metne bile böyle tutucu yaklaşan bir kurum zaten. Daha ne kadar muhafazakâr olması bekleniyor acaba yüzde 75’i hayatında hiç tiyatroya gitmemiş bir toplumun en büyük şehrinin tiyatrosundan? Nasreddin Hoca derlemeleri mi? Tiyatro her şey olabilir ama en kötü hali, muhafazakâr olmaya çalıştığı halidir. Çünkü doğası gereği, ahlaksızdır sahne.

18.30’da Muhsin Ertuğrul’da
İstanbul Şehir Tiyatroları bugün sezonun son oyunlarını oynuyor. Aynı zamanda tiyatronun kurucusu Muhsin Ertuğrul’un ölüm yıldönümüne denk gelen bu günde, 29 Nisan’da, Şehir Tiyatroları emekçileri saat 18.30’dan itibaren Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinin önünde mumlar yakıp şarkılar ve türkülerle sabahı karşılayacaklar. “Gel şehrim seyreyle” diyor, sizleri de onlara katılmaya çağırıyorlar.