Tek mesele seçim yapmak

Edinburgh sokakları adam almıyor. Festivaller festivali, her konuğu memnun edecek nitelikte.
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

İSTANBUL - Edinburgh sokakları adam almıyor. Festivaller festivali, her konuğu memnun edecek nitelikte. Klasik müzik, caz, tiyatro, sinema ve görsel sanatlar, festivali her ucundan çekiştirilen zengin desenli bir örtüye benzetmiş. 27 Temmuz'da cazla başlayan şenlik, 1 Eylül'de Kitap Festivali'nin son günüyle noktalanacak.
Sanatı, hatta eğlenceyi seven biri olup da Edinburgh'dan aradığını bulamadan ayrılmak biraz zor. Esas mesele seçim yapabilmekte, o kadar çok gösteri var ki.
Ama konukların aklını çelmenin esas ustası, Fringe'ciler. Edinburgh'un sıra dışı tiyatro festivali Fringe, geçen pazar başladı.
O gün konuklar 150 ayrı gösteri arasından seçim yapmak durumunda kaldı. Her yıl izlenme rekorları kıran Fringe'e katılmak için, gösteri yapacağınız mekânın kirasını ödemek yeterli.
Bu yılki programda 200 mekândaki 1350'yi aşkın şova 16 bin sanatçı katılacak. Fringe'in kalbi Meadows'da 200 gösteriyi bedava izlemek mümkün. 140 bin biletin satıldığı festivalde 'Wiping My Mother's Arse', 'Ferdydurke', 'Gagarin Way', 'Like Thunder', 'Runt' ve 'Bedbound', ilk haftanın Fringe ödüllerini alan gösteriler oldu.
Müzikaller ayrı bir âlem
Edinburgh Festivali, tiyatro dışındaki sanatlara da kucak açıyor. Uluslararası Edinburgh Festivali programında Rossini'nin
'Armida'sından Messiaen'in 'Saint François d'Assise' ile Rameau'nun 'Zoroastre'sine uzanan bir yelpaze söz konusu. Müzikal tiyatro ise Carlos Santos, James MacMillan, Peter Eötvös ve Heiner Goebbels'in işleriyle temsil edilecek. Rus Ulusal Orkestrası, Boston Senfoni Orkestrası, St. Petersburg Filarmoni orkestrası, New York City Bale Topluluğu, Mihail Barışnikov'un White Oak Project'i de programda yer alıyor. Sanat dalları arasındaki ayrımın gün geçtikçe ortadan kalkması, yeni alanları keşfe çıkmış sanatçıların eserleriyle kanıtlanacak. Örneğin besteci John Cage, başrolünde Merce Cunningham'ın oynadığı oyunu 'An Alphabet/ Bir Alfabe' her listenin gediklisi olmuş durumda.
Edinburgh Tattoo, Avustralya, İngiltere, Norveç ve Güney Pasifik'ten gelme bin sanatçıyı bir araya getiren bir açık hava gösterisi. Tattoo'nun esas kahramanları askeri bandolar ama onlara dansçılar ve tiyatrocular da katılıyor. Edinburgh şatosunun fonda yükseldiği alanlarda İskoç usulü 'davul-zurna' sesleri yükselecek, Majesteleri Norveç Kralı'nın Muhafız Alayı da şov görevini yerine getirecek, Cook Adası dansçıları Polinezya dansları sunacak.
Bağımsız filmler de var
Film Festivali'nin de heyecan uyandırıcı bir yelpazesi var. Büyük bütçeli Hollywood yapımlarının yanı sıra bağımsız filmlerin, uluslararası sinemanın seçkin örneklerinin yer aldığı festival, 'mücevher avcıları'na hitap ediyor. Film Festivali'nin ilginç yanı, gösterilerin hepsinin, filmlerin ingiltere, Avrupa ya da dünya prömiyeri olması.
Kitap Festivali, o hayhuyun ortasında beyaz çadırlara sığınmış bir bilgelik abidesi gibi. Sayfa hışırtıları, yazarların sesleri ve dinleyicilerin kibar alkışları, festivali cıvıl cıvıl Edinburgh'da bir sükûnet vahasına dönüştürüyor. Bu yılın konukları arasında Margaret Atwood, V. S. Naipaul, Michael Ondaatje, Louis de Bernieres, Pat Barker, Barry Unsworth, Nick Hornby, Doris Lessing ve Ian M. Banks de var.
Edinburgh 'Mela' ise, iskoçya'nın en büyük çokkültürlü sanat festivali. Kökleri Güney Asya kültürlerinde ama, Sanskritçe 'bir araya gelme' anlamındaki Mela, herkese açık bir festival. Pilrig Park'ta bu yıl Mela için renkli, hareketli bir 'çadırköy' yükseldi. Görsel sanatlara gelince, Edinburgh'un her yanına yayılmış sanat galerilerindeki gösterilerle dağınık ama yoğun varlığını hissettiriyor. Caz ve Blues, Edinburgh şenliklerini açtı ve ne yazık ki, geride kaldı. Elli bin kişi seçkin cazcıları konser salonları, tiyatrolar, kulüpler, pub'lar, sokaklar ve parklarda izledi.
Kafe, restoran, bar açısından da hayli zengin olan Edinburgh'un yeni Festival
'çar'ı Steve Cowrie, bu zenginlikten de ilham alarak yıl boyu turist çekecek bir yiyecek ve şarap festivali planladıklarını da ilan etti.