Tek pusulaları müzik

'Erkeğin Gözyaşları' (The Man Who Cried), 1927 yılında Rusya'daki soykırımdan kaçıp Paris'e gelen genç kadının hikâyesi.

İSTANBUL - 'Erkeğin Gözyaşları' (The Man Who Cried), 1927 yılında Rusya'daki soykırımdan kaçıp Paris'e gelen genç kadının hikâyesi. Başrollerini Christina Ricci, Johnny Depp, Cate Blanchett ve John Turturro'nun paylaştığı filmin yönetmeni ve senaristi ise Sally Potter. Rusya'da yaşayan Yahudilerden Suzie'nin (Christina Ricci) babası çalışmak için Amerika'ya gider. Ardından Rusya'da soykırım başlar. Ailesi, Suzie'yi soykırımdan
kurtulması için Amerika'ya giden bir gemiye bindirir. Ancak gemi, İngiltere'ye kadar gidebilir. Zaman geçer ve Suzie Paris'e gider. Orada dansçılık yaparak hayatını sürdürmeye ve yaşadığı acıları unutmaya çalışır. Yeni tanıştığı Lola (Cate Blanchett), ona bir operada iş bulur. Suzie bu sayede hem operanın tenörü Dante Dominio'yla (John Turturro) hem de sonradan âşık olacağı Çingene at terbiyecisi Cesar'la (Johnny Depp) tanışır. Müzik, tüm bu insanların hayatında önemli rol oynamaktadır.
'Erkeğin Gözyaşları' için Paris'in ünlü Place de la Concorde meydanı, Opera Comique salonu kullanılmış. Filmin son üç haftalık çekimleri, Londra'da gerçekleştirilmiş. Bu mekân, Rusya-Polonya sınırındaki bir Yahudi köyü haline getirilmiş. Filmdeki 'Çingene Depp'in ailesini gerçek Çingeneler canlandırılmış. Ve ünlü oyuncu çingeneliğinin hakkını verebilmek için ağzına iki altın diş takmayı da uygun görmüş. Filmin müziklerinde ise ünlü tenor Salvatore Licitra ve müzisyen Taraf Haidoukas'ın adı geçiyor. (Kültür Sanat)