Tek Tanrı'ya ithaf edilen konser

Tek Tanrı'ya ithaf edilen konser
Tek Tanrı'ya ithaf edilen konser
Aya İrini'de 3 semavi dinin ilahilerinin seslendirildiği konserde, Egemen Bağış da konuşma yaptı.

İSTANBUL - Dünyaca ünlü virtüöz müzisyenlerin, üç semavi dinin ilahi müziklerini bir arada seslendirdiği "Music For The One God" (Tek Tanrı’ya Müzik) konseri, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ev sahipliğinde, Aya İrini’de gerçekleştirildi.

Konserin açılışında konuşan Bağış, böyle bir konserin mensubu olmaktan büyük onur duyduğunu ifade ederek, "İnancımın Peygamberinin Kutlu Doğum Haftası’na denk gelmesi de beni ayrıca çok duygulandırıyor. Böyle bir mekanda, böyle bir konserde sizlerle birlikte olmak çok çok anlamlı. Peygamberimizin çok güzel söylediği bir yaklaşımı aslında bu konser ortaya koyuyor. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuş; ‘İman etmedikçe cennete gidemezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de gerçek manada iman etmiş olamazsınız’. Farklılıklarımız olacak, farklı inançlarımız, farklı kültürlerimiz, farklı dillerimiz olacak ama hepimizin barışa, birlikte yaşamaya, hoşgörüye, hep beraber sahip çıkmamız, destek vermemiz gerekiyor" dedi.

PROJE HAKKINDA
Proje, Eyüp Musiki Vakfı’nın koordinatörlüğünde, Almanya’dan Völklinger Energiestiffung isimli derneğin ortaklığında ve İstanbul, Selanik ve Münih’ten akademik ve sivil toplum kurumlarının iştiraki ile gerçekleştiriliyor. Sivil Toplum Hizmeti: AB- Türkiye Kültürlerarası Diyalog Kültür ve Sanat bileşeni Programı altında, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından ortaklaşa finanse edilen proje, üç tek tanrılı dinin ilahi müzikleri ile ilgili sanatsal ve akademik çalışmaları desteklemek ve bu çalışmaları konserler ve akademik buluşmalar vasıtası ile kamulaştırmayı hedefliyor. (dha)