Tekand'dan '1O Adımda Unutmak'

Tekand'dan '1O Adımda Unutmak'
Tekand'dan '1O Adımda Unutmak'

Şahika Tekand/Studio Oyuncuları’nın İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında prömiyer yapan görkemli oyunu ‘10 Adımda Unutmak (Anti Prometheus)’, 6, 7 ve 8 Şubat’ta, 20.30’da Enka İbrahim Betil Oditoryumu’nda izleyici karşısına çıkacak.
Geniş sahnelere ihtiyaç duyulan dekor tasarımı nedeniyle, Türkiye ’de sadece bir kez, yurtdışında ise Yunanistan, Belçika ve Almanya ’da sergilenen oyun; ateşi insanlığa armağan ederek kendini feda eden Prometheus gibi, karşı çıktığı ‘sistemin mahkûmu’ olmak yerine, gönüllüce ‘sisteme mahkûm’ olanların görmezden geldikleri tragedyaları ironik bir dille anlatıyor. Sırtlarında bağlı bulunan ve beş-altı sandalyenin üst üste konulmasıyla oluşan sandalye kulelerini taşıyan oyuncular, bu yükleri bir kulisten diğerine taşıyor. Bir süre sonra sırtlarında yükleri olduğu halde, ışığın oyun alanını işaret etmesiyle oyun alanına çağrılıyorlar.
Oyun bireysel dünyasına sıkışmış, büyük umutlarını küçük kazanımlara feda etmiş, küçük konforlar aracılığıyla çevresine duyarsızlaştırılmış, bilgi bombardımanı içinde cahilleştirilmiş çağdaş insanın tragedyası.
Şahika Tekand’ın yazıp yönettiği oyunda Jaki Baruh, Cem Bender, Şerif Erol, Selen Kartay, Tolga Korkut ve Ahmet Sarıcan rol alıyor. Etkinlik öncesi saat 19.00’da Taksim–AKM önünden Enka’ya, etkinlik sonrasında ise Enka’dan Taksim’e ücretsiz servis kalkacak.