'Tekellere karşıyız'

Milliyet Sanat, yeni kimliğiyle yayınlanan eylül sayısını 'Aşk'a ayırdı.

İSTANBUL - Milliyet Sanat, yeni kimliğiyle yayınlanan eylül sayısını 'Aşk'a ayırdı. Yıllardır 15 günde bir çıkan Milliyet Sanat, artık aylık olarak yayımlanıyor. Böylece hacmini de artıran dergi 128 sayfa olarak okurların karşısına çıktı. Tuğrul Eryılmaz'ın genel yayın yönetmenliğini üstlendiği dergide arkeoloji, kültür, edebiyat, müzik, görsel sanatlar ve mimarlık başta olmak üzere, dünya sanatı ve sanatçı portreleri ile yerli ve yabancı sinema dünyasından son gelişmeler de ayrıntılarıyla okurlara sunuluyor. Atilla Dorsay, Orhan Duru, Murathan Mungan, Süreyya Berfe gibi kalemler bu sayıda da okurlarla buluşuyor.
Aşkı anlatan dosya
Dergide Filiz Aygündüz imzasıyla hazırlanan 'Böyle Buyurdu Aşk' adlı kapak dosyası, 906'sı kadın 626'sı erkek olmak üzere, toplam 1526 kişinin katıldığı 'aşk anketi'nin sonuçlarını aktarıyor. Sabri Büyükdüvenci ve D. H. Lawrence'ın birer yazısıyla da zenginleşen dosya kapsamında yazar, yönetmen ve farklı alanlardan sanatçıların 'en sevdikleri aşk romanları'nı sıraladıkları bir soruşturma da yer alıyor.
Tuğrul Eryılmaz, mizanpajı ve yeni konu başlıklarıyla okuyucunun karşısına değil, yanına gelen derginin yeni yüzüne kavuşma sürecini şöyle özetliyor: "Türkiye'de sanatın değişik dallarına yukardan bakmayan, yukardan bir dil kullanmayan, belli kişilerin, bakışların tekellerini kıran bir kültür-sanat dergisine ihtiyaç olduğunu hep düşünmüşümdür. Belki biraz haddimi aşarak bu ülkede kültür-sanat yayıncılığının gazetecilik yanının hep ikinci plana itildiğini saptayalı yıllar oldu diyebilirim. Bütün bu engellerin üstesinden gelip, yayınımızı içeriğine yakışır bir zarf içinde sunabilirsek sanat dergilerinin kaderi gibi görünen iki-üç bin satış sınırının kırılacağına inandım.
Zaten Milliyet Sanat dergisinin yayın yönetmenliğini kabul etmem bu meydan
okumaya dayanıyor. Milliyet Sanat son sayılarında 4 bini aşıp 5 bine bile ulaşmıştı. Yeni bir atılım yapmanın tam zamanıydı."
Sadece popüler değil
Tuğrul Eryılmaz, derginin eskiye göre daha popüler bir çizgiye oturduğu yönünde
olumsuz yaklaşımları ciddiye almadığını söylüyor.
"Satış için popülerleşti gibi yersiz saldırıları ciddiye bile almadım. Eğer bir sanat dergisi Türkiye'de en azından 10 bin satamıyorsa bu kendine yayıncı, dergici diyenlerin yanlışıdır. Yirmi beş yıllık gazetecilik yaşamımda yüksek kültür-alçak kültür ayrımı gibi snobluklara hiç yüz vermedim. Şimdi bunu genç meslektaşlarımla birlikte Milliyet Sanat dergisinde uyguluyoruz. Dergimizde Mozart da var, Tarkan da. Oscar da var, Venedik de. Özetle artık Milliyet Sanat'ta yoğun bir gazetecilik emeğiyle yoğrulmuş bütün kültür ve sanat yaşamımız var. Böylece eksik olanı giderdiğimizi düşünüyorum." (Kültür Sanat)