Tekinsiz bir sergi

Tekinsiz bir sergi
Tekinsiz bir sergi
Genç sanatçı Serpil Aslan, Maçka Sanat Galerisi'nde açtığı 'Amigdala' başlıklı sergisinde yer alan kana bulanmış siyah-beyaz 'tekinsiz' çocuk heykelleriyle izleyicide 'irite' duygusu yaşatıyor.

Türkiye güncel sanatında önemli bir yeri olan Maçka Sanat Galerisi, yeni sezonu 1984 doğumlu sanatçı Serpil Aslan’ın ‘Amigdala/Amygdala’ başlıklı kişisel sergisiyle açtı. En yeni işlerininin yer aldığı sergide sanatçı, mistik simgeler ve çocukluk üzerinden insanlık olgusuna odaklanarak birebir gerçekleştirdiği çocuk heykelleriyle insanların Amigdala’sına (beynin duygusal hafıza bölümü) vurgu yapıyor.
Çalışmalarının çıkış noktasının, spirutüalizm, bilinçaltı, rüya, kimlik, cinsellik, toplumsal yargılar ve düzen, kadın – erkek arasındaki hiyerarşi gibi kavramlar olduğunu söyleyen bu çok yönlü sanatçının siyah - beyaz heykellerinin her birinde vurucu bir zirveyaşatan kırmızı rengin de etkisiyle çok daha çarpıcı ve bazen de algıyı zorlayarak kendini gösteriyor olması izleyiciye irite edici görünüyor. Böylece heykellerinde ortaya çıkan ‘tekinsiz’ durum da izleyicide ‘irite’ duygusunu yaşatıyor.
Serpil Aslan’ın ‘Amigdala’ başlıklı sergisi 29 Kasım’a kadar görülebilir.