Tekrarı zor anın renkleri

Temür Köran 'akademi'den devraldığı soru işaretlerini hâlâ yanında taşıdığını, Evin Sanat Galerisi'ndeki dokuzuncu kişisel sergisiyle de kanıtlıyor.
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Temür Köran 'akademi'den devraldığı soru işaretlerini hâlâ yanında taşıdığını, Evin Sanat Galerisi'ndeki dokuzuncu kişisel sergisiyle de kanıtlıyor. Geçtiğimiz yıl aynı mekânda açtığı bir önceki sergisinde yine benzer endişeleri resmeden sanatçı, bu sergisinde de varlık
ile zamanın 'tekrarlanamazlığını' sorgulamayı sürdürüyor.
Kendini çoğaltan enerji
Köran'ın son yapıtları, figürcü ve renkçi bir deneyselliği farklı kompozisyon arayışlarıyla harmanlıyor.
Ulaştığı enerji, atölyenin dışına taşıp tuvallerden izleyiciye geçiyor. Nitekim Köran da bu enerjinin fark edilmesinden duyduğu memnuniyeti "Bu enerji, yani resme dair soru ve problemlerim hâlâ devam ediyor. Zaten bir resim, diğer resme ulaşmakta bir basamaktır. Siz resmi bitirmiş olabilirsiniz
ama içerdiği problemi bir diğer yapıta taşır. Ve bu bir şekilde sizin üretiminizi artırır. Dolayısıyla bu problemler bittiğinde sizin de söyleyecek bir sözünüz kalmamış demektir!" ifadesiyle aktarıyor.
Evin Sanat Galerisi'nde yeni başladığı 'bitki
serisi'nin ilk örneklerini de izleyicilerle paylaşan Köran, devasa tuvallere konuk ettiği sıradan bitkileri farklı renkler ve kurgularla 'yeniden görmeye', göstermeye çalışıyor. Kurgusuyla diğerlerinden ayrılan söz konusu yapıtları "Küçük objelerin büyük bir tuvalde kazandığı anıtsallıkla ilgilendiği" için konu edindiğini söylüyor sanatçı. Bu anıtsallık sayesinde "Resmin dinamik yapısını artırarak, aynı ruh halini ve genel yapıyı sürdürdüğünü" dile getiriyor.
Figüratif üslubuyla bilinen ressam Temür Köran, bu serideki çalışmalarında ayrıca "Rengin temsil ettiği değerin biçimden bağımsız hali, o ehlileşmeyen yapısıyla ilgilendiği"nin de altını çiziyor.
Suret, kopya ve diğerleri
Köran, yapıtlarında 'an'ın tekrarlanamaz olma özelliğini tuvale aktarma kaygısı taşıyor. Sanatçının, bir imgeyi iki haliyle tek tuvalde yan yana getirdiği resimleri de bu serginin dikkat çeken çalışmaları. Bu çalışmaların altyapısını ise şöyle özetliyor: "Malzeme olarak fotoğraftan yararlanarak Mehmet Ergüven'in 'fotoğraf aslının suretidir' görüşüne yaslanıyorum. Ben de tuvalde suretin kopyasını yaparak, hatta iki kere çoğaltarak, devam ediyorum. Tabii temsil edilen şeyin bir kere değil, iki kere yapılabilirlik hali doğada imkânsız. Bu ancak masalla, hayal etmekle olur. Siz hayal ettikçe, yaratıcı mekanizmanız çalışır, ve bu da sizi üretime sevk eder".
Temür Köran'ın sergisi 14 Haziran'a dek Evin Sanat Galerisi'nde. Tel: 0212 265 81 58


    ETİKETLER:

    İstanbul