'Temple Grandin' diye bir film

Amerika'da televizyonun en iyilerine verilen 62. Emmy ödüllerinde dram dalının galibi, son iki yıldaki gibi 'Mad Men' olurken altı parlak sezonunun bu yıl toptan ödüllendirileceği söylenen 'Lost' ödülsüz kaldı. Mini dizi/ TV filmi kategorisinin galipleriyse 'Pasific' ve beş ödülle 'Temple Grandin' oldu
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

Ödül sezonu açıldı, şükür. Böyle şeylere meraklı olanlar da, önceki geceyi dünkü gündüze bağlayan saatleri televizyon başında geçirdi. 62’nci ‘Primetime’ Emmy Ödül Töreni sonuçlarını merak ettinizse zaten öğrenmişsinizdir ama nasıl geçti diye soracak olursanız, uykulu olduğunu itiraf edebilirim. Öte yandan, birkaç yıldır ödül almalarını beklediğim oyuncular ödül aldığı için de memnunum. Bunların biri, daha önce ‘The Closer’daki Komiser Yardımcısı Ödülünü alırken eşi Kevin Bacon’a da teşekkür eden Sedgwick, özenli ve tutkulu çalışmasının karşılığını gördü.
Emmy ile eve dönmesine en sevindiklerimden biri de, ‘The Big Bang Theory’deki tahammülü zor Sheldon Cooper karakterinin yaratıcısı Jim Parsons. Geçen yıl da kazanmasını beklemiştik, olmadı. Gerçi Parsons da, ‘How I Met Your Mother’ın Neil Patrick Harris’i gibi sunucu olarak ödül dünyasının tercih edilen bir adı haline gelmişti ama, esas olan, ‘inek’ kelimesinin somut karşılığı olan Sheldon karakterinin ödüllendirilmesi.

Komedide ‘Modern Family’
2. Dünya Savaşı’nda üç Amerikalı deniz piyadesinin Pasifik’te Japonlarla savaşının içiçe geçmiş hikâyelerini anlatan ve sadece bir rakibi olsa da yılın en çok sayıda adaylığını (25) toplamış olan 10 bölümlük mini dizi ‘Pacific’in ödülünü Laurence Fishburne açıkladı, Tom Hanks aldı. Hanks ile Steven Spielberg daha önce de aynı derecede başarılı ‘Band of Brothers’ dizisini yaratmışlardı. Dram dalının galibi, son iki yıl da bu dalda Emmy alan ‘Mad Men’ oldu. Gerçi ‘Mad Men’ oyuncuları heykel sahibi olamadı ama dizileri, altı parlak sezonunun bu yıl toptan ödüllendirileceği söylenen ‘Lost’u ödülsüz bıraktı. Özellikle genç izleyicilerin sevdiği, 19 dalda aday olan ‘Glee’ de Emmy’yi ‘Modern Family’e kaptırdı.
E2’nin ‘Breaking Bad’inden Bryan Cranston ve Aaron Paul, en iyi erkek oyuncu ve yardımcı erkek oyuncu ödüllerini topladı. İlk kez ‘Malcolm in the Middle’in bahtsız babası olarak tanıdığımız Cranston’ın bu sefer dramda ve tamamen farklı bir roldeki başarısı inkâr edilmez. Bir dram dizisiyle, ‘The Sopranos’un Carmela Soprano’su olarak tanıdığımız çok ödüllü Edie Falco ise, bu sefer bir komedi dizisiyle, ‘Nurse Jackie’ ile ödüle layık bulundu. Aynı dizide benim favori konuk adayım da yer alıyordu: ‘The Good, the Bad, and the Ugly/ İyi, Kötü ve Çirkin’in Çirkin’i, 94 yaşındaki Eli Wallach. Bu arada Al Pacino da Jeff Bridges ve Ian McKellen’ı kündeden atarak, ‘You Don’t Know Jack’ ile mini dizi ve filmde en iyi erkek oyuncu oldu.

Clooney’e ‘insanlık’ ödülü
George Clooney ise anasının ak sütü gibi hakettiği Bob Hope İnsanlık (aslında ‘insaniyet’ ya da ‘insanperver’ demek istiyorum) Ödülü’nü ‘ER’ dizisindeki bir çift oluşturduğu Julianna Margulies’in elinden aldı. Aktör, herkes ayakta alkışlayınca, “N’olur yapmayın,” dedi. “Siz ayağa kalkınca, hakikaten hastaymışım ve hepiniz biliyormuşsunuz da bir ben bilmiyormuşum gibi geliyor.”
Ama geceden aklımızda en çok kalan şey, iki kelimelik bir isim: ‘Temple Grandin’, Emmy ödül töreninin kraliçesi oldu. En iyi mini dizi ya da film ödülünün yanı sıra o dalın en iyi yönetmen (Mick Jackson), kadın (Claire Danes) ve erkek oyuncu (David Strathairn) ödülleri başta olmak üzere, önceki akşam beş, yaratıcılık ödülleri ile birlikte toplam yedi ödül aldı. Her şeyden önce, bu âlemde en beğendiğim oyunculardan biri olan ve abartıya asla paye vermediği için de kadri kıymeti bilinmeyen Strathairn’in, saçları beyazladıktan sonra bile olsa böyle bir ödül almasından ne kadar hoşnut olduğumu belirtmek isterim. 

Grandin de törendeydi
Törende hazır bulunan, kovboy kız ceketli Temple Grandin ise, gerçekten de dizinin yapımcısı Emily Gerson Saines’in dediği gibi, herkese örnek olacak biri. Aynı adlı biyografik filmin kahramanı, otistik, hayvan dostu, bilimkadını, olağanüstü Temple Grandin’in hayatından film yapmak da HBO’ya yakışıyor. Aynı zamanda doğumgününü kutlayan Grandin, annesi Eustacia Cutler’a “Anne, tedirgin olduğunu biliyorum ama lütfen ayağa kalk,” diyerek, annesini de bu geceye ortak etti. İki yaşında otizm teşhisi koyulan Grandin, hayvanbilimlerinde doktora sahibi bir profesor, otizm mücadelecisi ve yazar.

62.Emmy ödülleri
Drama
En iyi dizi: Mad Men
Erkek oyuncu: Bryan Cranston (Breaking Bad)
Kadın oyuncu: Kyra Sedgwick (The Closer)
Yardımcı erkek: Aaron Paul (Breaking Bad)
Yardımcı kadın: Archie Panjabi (The Good Wife)
Senaryo: Mad Men
Yönetmen: Steve Shill, Dexter (The Getaway)

Komedi
En iyi dizi: Modern Family
Erkek oyuncu: Jim Parsons (The Big Bang Theory)
Kadın oyuncu: Edie Falco (Nurse Jackie)
Yardımcı kadın: Jane Lynch (Glee)
Yardımcı erkek: Eric Stonestreet (Modern Family)
Yönetmen: Ryan Murphy (Glee)

TV filmi / mini dizi
Mini dizi: The Pacific
TV filmi: Temple Grandin
Erkek oyuncu: Al Pacino (You Don’t Know Jack)
Kadın oyuncu: Claire Danes (Temple Grandin)
Yardımcı erkek oyuncu: David Strathaim
(Temple Grandin)
Yardımcı kadın oyuncu: Julia Ormond (Temple Grandin)
Yönetmen: Mick Jackson (Temple Grandin) 

Diğerleri
En iyi variety show: The Daily Show, Jon Stewart
Reality Show: Top Chef
Animasyon: Disney Prep & Landing