Teoman seti sevdi

Müslüm Gürses ve Bülent Kayabaş'ın oynadığı 'Balans ve Manevra'nın çekimini sürdüren Teoman, "Yönetmenlik pek zor değil. Oyuncular yardım ediyor" dedi.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Müslüm Gürses, Burak Sergen, Bülent Kayabaş ve Apo abi kıraathanede oturmuş okey çeviriyorlar. Çaylar gelip gidiyor şıkır şıkır taş sesleri arasında. Müslüm Gürses'in eli 'teke'...
Ama taşları 'erkeğe' bağlamış bitmesi biraz zor! Burak Sergen ise daha toparlayamamış durumu...
Oyun sırası gelen Bülent Kayabaş taş çekiyor. Şöyle bir bakıyor taşa, eline yarıyor mu diye. Oyunu soğutmadan anlatıyor: "Ben komünizme de kapitalizme de inanmam. Ben kriktorizme inanırım. Bunlar o zaman Maocu ya, devrim yapacaklar ya... 19 yaşındaki üç beş kıçı kırık düzeni değiştirecek..." Burası 'artistler kahvesi' değil. Teoman'ın yönettiği 'Balans ve Manevra' filminin seti. Kadırga'nın tarihi Havuzlu Kırahathane'sindeyiz. Duvarlada, Beşiktaş'ın 87/88 sezonundan kalma posteri, Özal fotoğrafı falan... Müslüm Gürses'in tam karşısında ise bir 10 yıl önceki halinin görüntüsü.
'İlk üç gün çok zormuş'
Bülent Kayabaş, Burak Sergen, Bülent Polat, Seda Akman, Erol Demiröz ve Yusuf Akgün'ün oynadığı 'Balans ve Manevra'nın Bodrum çekimlerini tamamlayan Teoman, şimdi de İstanbul'da harıl harıl çalışıyor. Teoman, yönetmenliğe iyice ısınmış görünüyor. Kamera arkasına geçmeden önce kitapları talan eden Teoman, "Aslında sette ilk üç günde ne yapmanız gerektiğini öğreniyorsunuz" diyor. Kamera arkası için çok iyi hazırlık yapan Teoman, sette bir şeylerin değişebileceğini görmüş: "Senaryo meğerse değiştirilemez bir şey değilmiş." O, değişimlerin filme olumlu bir katkı sağladığını düşünüyor. İşe başlarken filmin kötü olmayacağı duygusu varmış içinde. Ama filmin nasıl akacağı konusunda kuşkuluymuş. Şimdi her şey netleşmiş.
Hem teknik ekiple hem oyuncularla çok iyi bir iletişim kurduğunu belirten Teoman, "Bu benim ilk filmim olduğu için bana inanmayabilirlerdi. Ama ilk günden itibaren bizim böyle bir derdimiz olmadı" diyor. Aslında Teoman yönetmenlik konusunda iddialı değil. Sadece hikâyesini anlatmak istediğini söylüyor. İyi oyuncularla çalışmanın önemini vurguluyor. Kafasındaki fotoğrafları aldığı için de işlerin iyi gittiğini düşünüyor. Son kertede yönetmenliğin kolay olmadığını ama zannedildiği kadar da zor olmadığı, çok keyif aldığını söylüyor.
Usta oyuncu Bülent Kayabaş ise Teoman'la çalışmaktan memnun. Her filmin eksik tarafı, eleştirilecek yönleri olduğunu ama iyi bir iş çıkardıklarına inandıklarını belirten Kayabaş, noktayı koymadan önce "Sonuca hep beraber bakacağız" diyor. Bu arada Sinan Çetin geliyor sete. Konuk yönetmen, pardon konuk oyuncu olacakmış. Ama herkese selam verdikten sonra, gözden kayboluyor. Bir daha da gözükmüyor. Kıraathanenin bir köşesinde makyaj yapılıyor Burak Sergen'e. Bir tuhaf hali var. Üstü başı kir içinde. Tırnakları simsiyah. Sergen filmde Kamyoncu Ali'yi canlandırıyor. Sergen'in anlattığına göre Kamyoncu Ali hem şizofren hem de geri zekâlıya yakın bir akıl hastasıymış. Hatta Sergen bu rol için epey bir kafa patlatmış. Sergen Teoman'ın iyi iletişim kurabilen bir yönetmen olduğunu belirtiyor. "Derdini iyi anlatıyor. Bize de oynamak düşüyor" diyor. Ama o da filmin bitmiş halini görmek istiyor.
Şesu, Zogor oldu
'Avrupa Yakası' dizisiyle yıldızı parlayan Şesu rolündeki Bülent Polat filmde Bordum'da pansiyon işleten Zagor karakterini canlandırıyor. Zagor filmin komiklik unsurlarından biri. Ama onun için Bodrum çekimleri biraz yorucu olmuş. Çünkü hem 'Avrupa Yakası' hem de filmi bir arada götürmeye çalışmış. "İstanbul Bodrum arasında mekik dokudum" diyor Bülent Polat, "Ama tüm bunlara rağmen eğlendik. Üstelik film de çektik." Teoman'ın zekâsına güvendiğini belirten Polat, bu filmden çok şey öğrendiğini söylüyor: "Bülent Kayabaş, Burak Sergen gibi deneyimli oyuncularla çalışıyorum. Benim için büyük bir şans. Ben de bu şansı sonuna kadar kullanıyorum." Teoman'ın yönetmenliği konusunda ise oyuncusuna âşık bir yönetmen yorumunu yapıyor.
Setin yıldızı ise Müslüm Gürses. Kıraathanenin çevresinde 'Baba burdaymış' diye insanlar birbirine sesleniyor. Gürses aslında filmde hangi rolü oynayacağını bilmiyor. Ama Teoman'a güveniyor. Yanlış yapmayacağını düşünüyor.
Gürses'le konuşurken önce teybi açıyoruz. Ama o kadar yavaş konuşuyor ki teybi kapatıp not tutmak daha kolayımıza geliyor. Gürses, ağırdan ağırdan "Teoman'la, bakıldığı zaman öyle uzak noktalarda değiliz aslında yani. Teoman güzel, kalite bir arkadaş. Sinema mevzusuna gelince, Teoman arzu etti, bizi görmek istedi. Herhalde film içinde etkileyici bir yan renk filan verilecektir" diyor.
Yolları kesişen bir grup insanın yaşadıkları üzerine kurulu olan 'Balans ve Manevra'nın çekimleri bir süre daha sürecek. Şubat ayında da seyirciyle buluşacak. Ne diyelim sözü yine usta oyuncu Bülent Kayabaş'a bırakalım: "Sonuca hep beraber bakacağız."