Terra Cotta askerleri gün sayıyor

Terra Cotta askerleri gün sayıyor
Terra Cotta askerleri gün sayıyor

Yeraltı Heykeller Ordusu, 1974 yılında keşfedildi.

Terra Cotta askerleri olarak da bilinen Yeraltı Heykeller Ordusu'nun bulunduğu alanda üçüncü kazı çalışması 13 Haziran'da başlayacak


PEKİN - Çinliler tarafından dünyanın sekizinci harikası olarak kabul edilen Terra Cotta askerleri olarak da bilinen Yer Altı Heykeller Ordusu’nun bulunduğu sit alanında üçüncü kazı çalışmalarının 13 Haziran’da başlayacağı bildirildi.
Yer Altı Heykeller Ordusu, 1974 yılında keşfedildikten sonra, sit alanında 1977 ve 1985 yıllarında iki kez kazı çalışması yapıldı. Bunun ardından heykellerin korunması için Çinli ve Alman uzmanların işbirliğiyle 19 yıl süren çalışmalar yapıldı. Şanşi Eyaleti Kültürel Eserler Müdürlüğüne bağlı Kültürel Eserler ve Arkeoloji Dairesi Başkanı Co Kuiying, Şinhua ajansına verdiği demeçte, heykellerin üzerindeki renkli boyaları koruma, heykelleri sağlamlaştırma ve onarım tekniklerinin artık geliştiğini ve bunların üçüncü kazı çalışmaları için gerekli güvenceyi sağladığını belirtti.
Co Kuiying, üçüncü kazı çalışmalarının, sit alanının, heykellerin çıkarıldığı kazı bölgesinin dışında kalan bölümlerinde yürütüleceğini, ancak şu anda kazı sonuçları hakkında herhangi bir tahminde bulunulmasının zor olduğunu ifade etti. Boyları 183-195 santimetre arasında değişen heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklı. Kazı alanından çıkarılacaklarla beraber 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin ediliyor.
Dönemin imparatoru Çin Şı Huang’ın Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştı.(aa)