'Tescilli' Picasso tablosu gümrükte yakalandı

'Tescilli' Picasso tablosu gümrükte yakalandı
'Tescilli' Picasso tablosu gümrükte yakalandı
Fransa, geçen hafta gümrükte 27 milyon dolar (yaklaşık 75 milyon TL) değerinde bir Picasso tablosunun yakalandığını duyurdu. "Head of a Young Woman" (Genç Bir Kadının Başı) adlı eser, İspanyol kültür varlığı olarak tescil edilmişti.

Fransa , geçen hafta gümrükte 27 milyon dolar (yaklaşık 75 milyon TL) değerinde bir Picasso tablosunun yakalandığını duyurdu. “Head of a Young Woman” ( Genç Bir Kadının Başı) adlı eser, İspanyol kültür varlığı olarak tescil edilmişti.

CNN’e bağlı BFMTV televizyonuna konuşan Korsika’daki Fransız gümrüğü sorumlularından Vincent Guivarch, ülkeden çıkarılması yasak olan tablonun “bir gemide gönderilmeye hazır, sarılı halde bulunduğunu” açıkladı.

Yetkililer, İspanyol ressam Pablo Picasso’nun 1906 yılında tamamladığı “Head of a Young Woman” (Genç Bir Kadının Başı) adlı yağlıboya tablonunun Fransa’ya bağlı Korsika Adası’nda bulunduğunu açıkladı. İsviçre’ye kaçırılmak istenen eserin sahibinin İspanyol banker Jaime Botin’e ait olduğu ve tabloyu 2012’den bu yana ihraç etmek için izin almaya çalıştığı belirtildi.

MAYIS AYINDA MÜZAYEDE REKORU KIRDI
Picasso’nun “Les femmes d’Alger, Version O” (Cezayirli Kadınlar, Versiyon O) tablosu, mayıs ayında 179.3 milyon dolara (yaklaşık 483 milyon TL) satılarak, açık artırmayla satılan en pahalı tablo olmuştu. Picasso bu satışla İngiliz ressam Francis Bacon’ın “Three Studies of Lucian Freud” (Lucian Freud’un Üç Taslağı) adlı eserininin rekorunu kırmıştı. Bacon’ın eseri 2013 yılında 142.4 milyon dolara (383 milyon TL) alıcı bulmuştu.


  ETİKETLER:

  İspanyol

  ,

  Fransa

  ,

  İsviçre

  ,

  CNN

  ,

  kültür

  ,

  genç