'Teselli İlacı' size iyi gelecek!

'Teselli İlacı' size iyi gelecek!
'Teselli İlacı' size iyi gelecek!
Ali Cabbar'ın sokak sanatı ve pop çağrışımlı işlere ağırlık verdiği 'Teselli İlacı/ Placebo Effect' başlıklı sergisi 2 Nisan'da Operation Room Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi'nde açılıyor.

Brüksel’de yaşayan sanatçı Ali Cabbar’ın sokak sanatı ve pop çağrışımlı işlere ağırlık verdiği ‘Teselli İlacı/ Placebo Effect’ başlıklı sergisi 2 Nisan’da Operation Room Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi’nde açılıyor. 10 Mayıs’a kadar sürecek sergide, kâğıt üzerine tükenmez kalemle yapılmış desenler, stensil yapıştırmaların yanı sıra bir yerleştirme ve üç boyutlu ‘sürpriz’ bir çalışma da bulunuyor.


Galerinin taşıdığı isimden ve bir sağlık kurumu içinde yer almasından hareketle Ali Cabbar, politikadan güncel sanata, futboldan içkiye Türkiye gündemini meşgul eden konuları ameliyat masasına yatırıyor ve duruma uygun bir teselli ilacının sorunlara çözüm olabileceği fikrini tartışmaya sunuyor. Tıbbi bir kavram olan plasebo, gündelik yaşamda bazen ‘ağız yoluyla alınan’ bir içki veya çay-kahve, bazen “duygularla iletilen” empati veya hoşgörü olarak farklı biçimlerde karşımıza çıkıyor. Plasebonun, etkisine inanıldığı sürece kullanana iyi geldiği saptamasından yola çıkan sanatçı, Türkiye insanının teselli ilaçlarını güncel bir anlayışla ele alarak yeniden yorumluyor ve ikonlaştırıyor.


Ali Cabbar’ın son dönem İstanbul sergileri arasında Yapı Kredi’deki ‘Huzursuz Gölge’ (2010) ve ‘Kırmızı Koridor’ (2012) ile ‘Ah Pippa’ yerleştirmesi (2013) sayılabilir.