Teşvikiye'de 'hır' çıkarmak

Teşvikiye Sanat Galerisi, 'Hır' başlığı altında buluşan 15 yeni tuvaliyle ressam Hakan Gürsoytrak'ın yapıtlarına ev sahipliği yapıyor.

İSTANBUL - Teşvikiye Sanat Galerisi, 'Hır' başlığı altında buluşan 15 yeni tuvaliyle ressam Hakan Gürsoytrak'ın yapıtlarına ev sahipliği yapıyor. Sergi, sokağa yayılan tiner kokusundan 'burnumuzun dibindeki' çocuğun, teğet geçtiğimiz insanların hayata duyduğu öfkeyi anlatan tablolarından oluşuyor.
Tuval üzerine yağlıboya eserlerin içeriği, sokak kavgalarından terli gömleklerdeki yaşam koşturmacasına, 'olay yeri incelemesi'ni polisimizle paylaşan 'medyanın ve halkın yoğun katılımından', her tür trajediye, yani bildik'üçüncü sayfa haberlerine' kadar uzanıyor.
'Halk ekmek kuyruğu'nun, 'Romen pazazarı'nın ve 'gecekondu' olaylarının yüksek seslerini fırçasıyla görselleştiren Gürsoytrak, sergisinde 'yansıtılan gerçeklik' ile 'var olan hakikat'in çelişkisini vurgulamaya çalışıyor.
Yapıtların sergilendiği semtin (Teşvikiye) sosyal konumu ise, yapıtlardaki sosyal konuma ters bir manzara arz ediyor. Sanatçı, bu duruma şu sözlerle açıklık getiriyor:
"Hır, 'üçüncü sayfa gerçekliği'nden yola çıkarak oluşturmuş olduğum bir sergi. Bu fotoğraflar, önceleri içimizi acıtırken, elbette tekrarlana tekrarlana gittikçe kanıksadığımız, ilk anın acılığına bağışıklık kazandığımız imgeler aslında. Öyle ki, artık bu imgeler o 'hır'ı hatırlatacak şeylere değil, rahatlatıcı bir duyguya dönüşmeye başlıyor."
'Haber' ve 'dergi' gerçeği
Gürsoytrak, yapıtlarının izleyiciye
'izleyici' olmaktan başka bir seçenek bırakmayışını ise şöyle değerlendiriyor:
"Resim, hiçbir zaman görüntünün kendisi olmadı. Gerçekliğe karşı, sahici olma duygusunun verdiği bir mücadele bu. Bunun için bugünün sanatında fotoğraftan balmumuna, dijital fotoğrafa dek birçok malzeme, birçok enstrüman kullanılıyor.
İmge, gerçeğin yerini almaya başlıyor. Ressamlar artık yaptıklarının gerçek olmadığını da bilen insanlar aynı zamanda. Hayatın 'haberleşmesi', gerçeğin
'dergileşmesi' gibi durumlar baş gösteriyor. Bir spikerin konuşmasını veya altyazıyı gündelik yaşamdan çıkardığımız zaman ortaya ne çıkıyor? Aslında hayatı yaşamayıp, hayatı seyrettiğimiz gerçeği çıkıyor. Burada biraz da 'gitmesek de, görmesek de, o 'hır' bizim 'hır'ımızdır' gibi bir durum söz konusu." Hakan Gürsoytrak'ın 'Hır' Sergisi 5 Haziran'a dek Teşvikiye Sanat Galerisi'nde. Tel: 0212 241 04 58


    ETİKETLER:

    İstanbul