Tevfik Gelenbe'yi kaybettik

Uzun süredir kanser tedavisi gören 73 yaşındaki sanatçı 'Bacı Kalfa' rolüyle gönüllerde taht kurmuştu.

Acıbadem Hastanesi'nde tedavi gören tiyatro sanatçısı Tevfik Gelenbe vefat etti. Uzun süredir kanser tedavisi gören ve önceki gece sağlık durumunun ağırlaşması üzerine Acıbadem Hastanesi'nde Yoğun Bakım Servisi'nde tedavi altına alınan 73 yaşındaki sanatçı Gelenbe, saat 11.20'de hayatını kaybetti. Türk Tiyatrosu'nun 'Arap Bacı'sı (Bacı Kalfa) olan usta sanatçı Gelenbe, İstanbul'da 1931 yılında doğdu. 1960 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları'nda sanat yaşamına başlayan Gelenbe, 1969'da Tevfik Gelenbe Tiyatrosu'nu kurdu. Tiyatroya 44 yılını veren Gelenbe, yaklaşık 22 yıldan bu yana tiyatrosunda genç oyunculara ücretsiz eğitim veriyordu.
Gelenbe, tiyatro oyunlarının yanı sıra radyoda yayınlanan ve yıllar sonra televizyon dizisi olarak da çekilen 'Uğurlugil Ailesi' adlı eserde canlandırdığı 'Bacı Kalfa' tiplemesiyle sanatseverlerin gönlüne taht kurdu.
Gelenbe, yarın saat 10.30'da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde düzenlenecek törenin ardından Söğütlüçeşme Camii'nde öğleyin kılınacak namazı müteakip Merdivenköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek.