'The Artist' BAFTA'nın da gözdelerinden

'The Artist' BAFTA'nın da gözdelerinden
'The Artist' BAFTA'nın da gözdelerinden

Sinema sektörünün heyecanla beklediği Oscar’lar öncesi büyük ödül organizasyonları da bir bir gerçekleştiriliyor. Bunlardan İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerinin 2012 adayları da açıklandı.
Altın Küre’lerde komedi müzikal dalında büyük ödülü kazanan ‘The Artist’ BAFTA adaylıklarında da ön sırada. Michel Hazanavicius’un sessiz sinemaya saygı duruşu niteliğindeki filmi ‘The Artist’, en iyi film ve yönetmen kategorilerinin de aralarında bulunduğu toplam 12 dalda BAFTA ödüllerine aday oldu. Filmin iki oyuncusu Jean Dujardin ve Berenice Bejo da en iyi erkek ve en iyi kadın oyuncu kategorilerinde aday gösterildi. John Le Carre’nin romanından uyarlanan ‘Tinker Tailor Soldier Spy’ BAFTA’ların diğer güçlü adaylarından. Venedik Film Festivali’nde görücüye çıkan yapım, en iyi film, yönetmen (Tomas Alfredson), erkek oyuncu (Gary Oldman) dallarında BAFTA adayı. Ödüller 12 Şubat’taki törenle sahiplerini bulacak.

2012 BAFTA ADAYLARI
En İyi Film: The Artist, Senden Bana Kalan, Drive, The Help, Tinker Tailor Soldier Spy.
En İyi Yönetmen: The Artist- Michel Hazanavicius, Drive-Nicolas Winding Refn, Hugo-Martin Scorsese, Tinker Tailor Soldier Spy-Tomes Alfredson, Kevin Hakkında Konuşmalıyız - Lynne Ramsay.
En İyi Erkek Oyuncu: Kazanma Sanatı - Brad Pitt, Tinker Tailor Soldier Spy- Gary Oldman, Senden Bana Kalan - George Clooney, The Artist - Jean Dujardin, Shame- Michael Fassbender.
En İyi Kadın Oyuncu: The Artist-Berenice Bejo, Demir Leydi - Meryl Streep, My Week with Marilyn - Michelle Williams, Kevin Hakkında Konuşmalıyız - Tilda Swinton
En İyi İngiliz Filmi: My Week With Marilyn, Senna, Shame, Tinker Tailor Soldier Spy, Kevin Hakkında Konuşmalıyız