'TiK ToK', Ke$ha geldi

'TiK ToK', Ke$ha geldi
'TiK ToK', Ke$ha geldi

22 yaşındaki Ke$ha, 2009?da Amerikalı rap şarkıcısı Flo Rida?yla düet yaptığı kaydın ardından ?patladı?.

Hip-hop camiasında beyaz bir kadın olarak beklenmedik başarı sağlayan Ke$ha'nın 'Animal' albümü Türkiye'de. 'TiK ToK' şarkısıyla listelerde bir numara olan Ke$ha, iTunes'da 850 bin sattı, MySpace'te 28 milyon 'tık' aldı

İSTANBUL - Geçen ekim ayında internet üzerinden ücretsiz paylaştığı çıkış parçası ‘Tik ToK’la sıra dışı bir başarıya imza atan Amerikalı şarkıcı Ke$ha’nın ilk stüdyo albümü ‘Animal’, nihayet Sony Music etiketiyle Türkiye’de.
Eminem gibi istisnaların haricinde siyahi şarkıcıların hakimiyetindeki rap/hip-hop camiasında beyaz bir kadın olarak bir anda Amerika’nın gündemine oturan Ke$ha, sadece ‘TiK ToK’ şarkısıyla müzik listelerinde bir numaraya yerleşti. Bu da yetmedi kısa sürede iTunes’da 850 binlik satış rakamına ulaştı ve MySpace’de 28 milyona yakın ‘tık’ aldı.
Mtv tarafından 2010 yılında takip edilmesi gereken kadın sanatçı olarak lanse edilen 22 yaşındaki Ke$ha (Kesha Sebert), ilk olarak 2008 yılında Britney Spears’ın ‘Circus’ albümündeki ‘Lace and Leather’ şarkısında geri vokalde yer aldı. Yine aynı yıl, Katy Perry’nin liste başı şarkısı ‘I Kissed a Girl’ün video klibinde oynadı. Ama geniş kitleler tarafından fark edilmesi 2009 yılında Amerikalı rap şarkıcısı Flo Rida ile düet yaptığı ‘Right Round’ şarkısıyla oldu. ‘Right Round’, bir haftada 630 bin kez indirilerek, Amerikan müzik tarihinde bir hafta içinde dijital olarak en çok indirilen şarkı oldu.

Türkiye onu çok seviyor
Ke$ha, ‘Animal’ albümünün yapım sürecinde birçok ünlü müzik adamıyla çalıştı. Onu keşfeden ve daha önce Katy Perry, Kelly Clarkson, Britney Spears gibi isimlerle çalışan Lukasz ‘Dr. Luke’ Gottwald’ işin başı. Ekipte Pink’le yaptığı çalışmalarla tanınan Max Martin ve şarkı sözü yazarı-prodüktör Benny Blanco da (Katy Perry, 3OH!3, Spank Rock gibi isimlerin yapımcısı) Ke$ha’ya destek verdi.
‘TiK ToK’tan sonra albümün ikinci single’ı olarak 3OH!3’nin eşlik ettiği ‘Blah Blah Blah’ı seçen Ke$ha’nın Türkiye’de de epey hayranı var. Zira Ke$ha’nın facebook sayfası, www.facebook.com/kesha adresini en çok ziyaret edenler Amerikalılardan sonra tüm Avrupa’yı geride bırakan Türkler! (Kültür Sanat)