TİM'de Mevlânâ gecesi

TİM'de Mevlânâ gecesi
TİM'de Mevlânâ gecesi
Hoşgörünün simgesi Mevlânâ'nın eserlerinden şef İlhan Özer'in bestelediği şarkılar, Ahmet Özhan'ın yorumu, 50 kişilik orkestra ve semazenler eşliğinde 28 Kasım'da TİM'de izleyiciyle buluşacak.

Dünyada hoşgörünün simgesi kabul edilen Mevlânâ, 28 Kasım Perşembe akşamı saat 21.00’de TİM Show Center’da ‘dile’ gelecek. ‘Mevlânâ’nın Dilinden’ başlıklı etkinlikte sufi müziğin önemli ismi Ahmet Özhan, şef İlhan Özer yönetimindeki orkestra ve semazenler eşliğinde Mevlânâ’nın eserlerinden yapılan besteleri yorumlayacak. Mevlânâ’nın Abdülbaki Gölpınarlı, Mehmet Önder, Hamza Tanyaş, İskender Pala gibi isimler tarafından günümüz Türkçesine çevrilen eserlerinden ‘Mesnevi’, ‘Divan-ı Kebir’, ‘Rubailer ve Gazeller’i, şef İhsan Özer tarafından bestelendi.
Etkinliğin amacı, Şeb-i Arus günü yaklaşırken sevgi ve hoşgörüyü Mevlânâ’nın dilinden, evrensel müzik anlayışıyla insanların kulaklarına fısıldayabilmek.
‘Mevlânâ’nın Dilinden’e Mevlânâ’nın “Şimdi yeni şeyler söylemek lazım” mısralarıyla başlayan şef İhsan Özer, projenin öyküsünü şöyle anlatıyor: “2000 senesinin bahar aylarıydı. Bir rubainin, davetiye yaprağından kesilmiş küçücük bir karta yazılmış Türkçe metni Ahmet Özhan tarafından elime tutuşturuldu. Ben yazıya baktım, yazı bana baktı ve ertesi gün Hz. Mevlânâ’nın her an bir değişim ifade eden bu öğüdü, kendini melodilerle canlandırdı. İşte bu projenin tohumu şu manalı mısra ile atılmış oldu: ‘Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.’
Aradan uzun bir zaman geçti ve aynı senenin aralık ayı, yer Konya Dergâh Otel . Karşımda, ateşler içinde, hasta yatağından kalkarak yanıma gelip ‘Senelerdir düşündüğüm fakat bir türlü kısmet olmayan ama gerçekleşmesini çok arzu ettiğim bir hayalim var, şu kağıtta yazan Mesnevî’nin ilk 18 beytini al bestele...’ diyerek beni heyecanlandıran Ahmet Abi… Ertesi gün, o sözlerin ilaç kutusuna yazılmış notalarıyla, onu heyecanlandıran ben…”
Ahmet Özhan ise ‘Mevlânâ’nın Dilinden’le ilgili “Konusu ‘Sevgili’ olan bu hatıra, zamanını ancak Sevgili’nin bildiği bir anda, O’nun “Ol” demesiyle başlar. Bütün gaye, Sevgili’nin güzelliklerinin tanınması, bilinmesi ve sevilmesidir. Bütün maksat, mutlak güzel olan Sevgili’nin aynası oluncaya kadar arınmaktır; ve Sevgili, güzelliğini her an yenileyerek sonsuzluk resmini sürdürmektedir; ta ki seven, sevilen ve sevgi bir oluncaya kadar…” yorumunu yapıyor.
‘Mevlânâ’nın Dilinden’, 28 Kasım Perşembe saat 21.00’de TİM Show Center’da. Biletler Biletix’te.


  ETİKETLER:

  KONYA

  ,

  Otel

  ,

  Müzik

  ,

  Show

  ,

  zaman

  ,

  pala

  ,

  Aralık

  ,

  Evrensel

  ,

  perşembe