'Tiyatro bir ilham kaynağıdır'

'Tiyatro bir ilham kaynağıdır'
'Tiyatro bir ilham kaynağıdır'

Dünya Tiyatrolar Günü uluslararası bildirisini efsane İngiliz oyuncu Judy Dench yazdı.

27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü'nde Adana, İzmir, Ankara ve Bartın'da festivaller düzenleniyor. İstanbul'da tiyatrocular yürüyüşü, Shakespeare gecesi var. Bugün oyunlar bedava

İSTANBUL - “Dünya Tiyatro Günü; tiyatronun kutlanması için birçok farklı imkan sağlar. Tiyatro bir eğlence ve ilham kaynağıdır. Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan insanları ve çok farklı kültürleri birleştirebilecek güce sahiptir. Yalnız; tiyatro bundan da daha fazlasıdır. O, insanları eğitip bilgilendirecek olanaklar sunar” diyor, Dünya Tiyatro Günü uluslararası bildirisini yazan efsane İngiliz aktrist Judy Dench. Bildiriyi Türkiye adını kaleme alan Ayşe Emel Mesci ise şöyle tanımlıyor tiyatroyu; “Evrende karanlık olağan, ışık istisnadır. Tiyatro karanlığa düşürülen bir ışıktır insan eliyle.”
Evet bugün 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin pek çok yerinde ücretsiz oyunlar sahneleniyor, yürüyüşler yapılıyor, festivaller düzenleniyor. 12’inci DT Sabancı Adana, 16’ıncı Bartın Tiyatro Festivali, Ankara’da altı yıllık aradan sonra tekrar yapılmasına karar verilen 4’üncü Ethos Tiyatro Festivali ve 28’inci İzmir Tiyatro Günleri bugün başlıyor.
İstanbul Şehir Tiyatroları (İBŞT), Bakırköy Belediye Tiyatroları, Devlet Tiyatroları’nın tüm sahneleri ile birçok özel grup, oyunlarını ücretsiz sahneleniyor. Ayrıca İBŞT Mardin’e düzenlediği turneyle ‘İntaharın Genel Provası’nı Mardinlilerle buluşturuyor. 

Prömiyerler bile bedava
Altıdan Sonra Tiyatro’nun ‘Faili Müşterek’i ile Tiyatro Boyalı Kuş’un ‘Ophelia’yı Kim Öldürdü’ oyunları bugün ücretsiz prömiyer yapıyor. Ayrıca Tiyatro Açıkça ‘Kadınlar Savaşı’nı ve Bizim Tiyatro ‘Bana William Deyin’i Barış Manço’da, Jean-Paul Schintu’nun, Albert Camus’nün otobiyografik anlatısından uyarlayıp sahnelediği ‘İlk İnsan’ İstanbul Fransız Kültür’de, Tiyatro Merdiven’in ‘Theodora II’si ile Enis Fosforoğlu Tiyatrosu’nun ‘Ayyar Hamza’sı Göztepe Halis Kurtça’da, Tiyatro Pera’nın yeni sezon oyunu ‘Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi’ ile DestAR-Theatre’ın ‘Cerb (Deney)’i Oyuncular Tiyatro Kahve’de ve Müjdat Gezen Tiyatrosu’nun ‘Mustafam Kemalim’ oyunu Caddebostan Kültür’de bugün ücretsiz sahneleniyor.
Kültür ve Sanat Emekcileri Sendikası (Kültür Sanat-Sen) da bugün bir yürüyüş düzenliyor. Yürüyüşe TOMEB, TTB, ASSİTEJ, TEB, UPSD, NHKM, Ayışığı Sanat Merkezi, Karanlığa Karşı Sanat Cephesi, Özerk Sanat Konseyi ve İstanbul Kültür Forumu ile oyuncular, tiyatro çalışanları, üniversite ve amatör tiyatro toplulukları da katılıyor. Sloganı ‘Sanatıma, hayatıma dokunma’ olarak belirlenen ve güzergahı Galatasaray-AKM olan yürüyüş 11.30’da başlayacak. Oyuncular yürüyüşe kostümleriyle katılacak.
Bu akşam Akatlar Kültür’de Shakespeare gecesi düzenlenecek. Beşiktaş Belediyesi’nce  düzenlenen ‘Ustalara Saygı’ toplantılarının bu haftaki konuğu ‘tiyatro’ olacak ve Shakespeare’in metinlerinden hazırlanan bir program sunulacak. Talat Sait Halman’ın ‘Türk Shakespeare: Shakespeare’in Dünyasında Kahramanlar ve Soytarılar’ının Metin Belgin düzenlemesiyle sahneye taşınacağı gecede Türk tiyatro ustaları da anılacak. Faruk Şüyün’un hazırladığı program 20.00’de.
‘Türk Tiyatro Tarihine Afişlerle Bakış’ başlıklı bir sergi de Doğuş Üniversitesi’nde bugünden itibaren 9 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek. Açılışı dün akşam birçok tiyatrocunun katılımıyla yapılan sergi, Türk tiyatro tarihi kronolojisi sunuyor. Doğuş Üniv. öğretim görevlisi Sezai Gülşen’in koleksiyonundan derlenen serginin küratörü ise MYO öğretim görevlisi Seydi Murat Koç.


    ETİKETLER:

    Bartın